Sierakowice. Dzielili się płynem ratującym życie

niedziela, 24 marca 2019 r., 08:21
fot. AL

Za nami piąta akcja oddawania krwi zorganizowana przez parafię św. Marcina w Sierakowicach. Po raz kolejny nie brakowało chętnych do podzielenia się płynem dającym nadzieję i ratującym życie. Tym drogocennym darem podzieliło się 36 osób, oddając łącznie 16,2 litrów krwi. Sobotnia akcja była dedykowana Wojewódzkiemu Centrum Onkologii w Gdańsku.

59 osób odpowiedziało na zaproszenie parafii pw. św. Marcina w Sierakowicach, która w sobotę zorganizowała już piątą zbiórkę krwi. Najcenniejszym lekiem, jakim jest krew mogło podzielić się 36 osób, łącznie oddając 16,2 litra płynu ratującego życie.

Co cieszy, z akcji na akcję przybywa nowych krwiodawców, a w sobotę nie zabrakło i takich, którzy darem krwi podzielili się po raz pierwszy.

- Dla dwóch osób oddanie krwi było krwiodawczym debiutem - przyznaje Irena Gliszczyńska, współorganizatorka akcji.

- Przybyło dziewięcioro nowych dawców. Z akcji na akcję jest ich coraz więcej. Wszystkim krwiodawcom za dar krwi, za dar serca, za ten bezinteresowny dar, przykład życia i postawę, która jest nie do przecenienia dla potrzebujących krwi, bardzo dziękujemy - dodaje.

Kolejna akcja oddawania krwi w Sierakowicach zaplanowana jest na 25 maja.

- Będzie to akcja z okazji Dnia Matki. Tym bardziej już dziś zapraszamy wszystkie mamy do podzielenia się tym pięknym darem, jakim jest dar krwi - zachęca Irena Gliszczyńska.

Warto po raz kolejny przypomnieć, że krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.