Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach, Kościerzynie, Leźnie i Sierakowicach

poniedziałek, 25 marca 2019 r., 10:40
fot. internet/edk.org.pl

Aż w czterech miejscowościach w naszym regionie odbędzie się w tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa. 5 kwietnia wyruszy z Dziemian i Leźna, tydzień później z Kościerzyny i Sierakowic. Wśród chętnych do pokonania jednej z ośmiu przygotowanych tras, jest już ponad tysiąc osób. A ty? Podejmij trud i przeżyj Drogę Krzyżową, która może zmienić Twoje życie!

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyjątkowe wydarzenie dla osób wierzących, które kochają wyzwania i lubią pokonywać własne słabości. To indywidualna wędrówka połączona z duchowymi rozważaniami. W tym roku obędzie się ona w trzech terminach. Na Kaszubach, w powiatach kartuskim i kościerskim, Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z czterech miejscowości, w dwóch terminach - 5 kwietnia i 12 kwietnia.

EDK Dziemiany

Już po raz czwarty na Ekstremalną Drogę Krzyżową zapraszają siostry Franciszkanki z Orlika. Podobnie, jak w ubiegłym roku są przygotowane trzy trasy, poprowadzone przez pola i zniszczone lasy przez nawałnicę 2017 w pobliżu pięknych jezior kaszubskich. Największym wyzwaniem dla uczestników EDK Dziemiany jest trasa św. Rity, która mierzy ok. 55 km. Jest ona najdłuższą ze wszystkich tras na Pomorzu, prowadzi wokół Jeziora Wdzydzkiego, następnie trasa św. Franciszka (42 km) i trasa św. Antoniego (28 km). Wszystkie trzy trasy doprowadzą na jedyną w diecezji pelplińskiej Kalwarię w Wielu. Dokonując wyboru trasy należy wziąć pod uwagę swe możliwości i kondycję.

- Noc, wysiłek, ból, wyjątkowe rozważania Drogi Krzyżowej, długa droga w milczeniu, trudne warunki atmosferyczne, zmaganie się z samym sobą - wszystko po to, aby głębiej przeżyć Misterium Drogi Krzyżowej i prawdziwie spotkać się z Bogiem. W ubiegłym roku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w Dziemianach wzięło udział prawie 2 tysiące osób. Uczestnicy potwierdzają, że EDK jest wielkim wyzwaniem, głęboką ciszą, przestrzenią, w której przekraczając trud i słabości doświadczają dotknięcia Bożej łaski, odzyskując siły duchowe i pogłębienie wiary. Wielogodzinny marsz w ciszy porządkuje również wiele trudnych spraw w sercu człowieka - podkreśla ekipa EDK Dziemiany.

Początek o godzinie 20. w kościele w Dziemianach, gdzie odbędzie się msza święta. Więcej informacji można uzyskać na facebooku/EDK Dziemiany.

W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy również z Łubiany. Trasa św. Maksymiliana Kolbe będzie liczyła 25 km, a jej zakończenie będzie miało miejsce na Kalwarii Wielewskiej. Trasa wyrusza z kościoła w Łubianie po mszy św. o godz. 20.00. Trasa: Łubiana - Płocice - Schodno - Słupinko - Robaczkowo - Wiele.

EDK Leźno

Po raz kolejny z tej formy duchowości będą mogli skorzystać też mieszkańcy powiatu kartuskiego, którzy wybiorą się w nocną drogę krzyżową z Leźna. Trasa Norbertańska liczy 42 km, a prowadzić będzie przez Leźno-Czaple-Gdańsk-Sulmin-Kolbudy-Czapielsk-Przyjaźń-Żukowo. Początek 5 kwietnia o godzinie 19. w kościele, gdzie odbędzie się msza św.

EDK Kościerzyna

12 kwietnia po raz pierwszy wyruszy też kościerska trasa św. Antoniego, która rozpocznie się o godzinie 20. mszą święta w kaplicy w Osadzie Burego Misia.

- Trasa pierwszorazowa na EDK, która rozpoczyna się i kończy w wyjątkowym miejscu, na Osadzie Burego Misia gdzie mieszka ze sobą ponad 50 osób niepełnosprawnych z ich przyjaciółmi, tworząc jedną wielką rodzinę. Przebiega przez kaszubskie lasy, jeziora, urokliwe wioski i pola jak również przepiękne kaszubskie miasto - Kościerzynę słynącą z dwóch Sanktuariów Maryjnych. Maszerujemy brzegiem lub pobliżu dziewięciu jezior, a na trasie możemy spotkać ślady zwierząt między innymi wilków. Odwiedzamy kaszubskie kościoły, z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin na czele, kaplice, charakterystyczne dla Kaszub przydrożne kapliczki i przydrożne krzyże. Odwiedzamy cmentarze: katolicki, ewangelicki i choleryczny, jak również pomnik pomordowanych nauczycieli czy leśny grób pomordowanych okolicznych mieszkańców podczas ostatniej wojny. Nad jeziorem Gałęźnym odwiedzamy obelisk poświęcony honorowemu obywatelu Kościerzyny -Romualdowi Wołodźce - zachęca ekipa EDK Kościerzyna.

Trasa będzie przebiegała przez następujące miejscowości: Wętfie - Nowy Klincz - Kościerzyna - Kościerzyna Wybudowanie - Skorzewo - Stara Sikorska Huta- Nowa Wieś Kościerska - Kaliska - Kłobuczyno - Dąbrówka-Dobrogoszcz - Wętfie.

EDK Sierakowice

Na ekstremalne przeżycia zapraszają też Sierakowice. Po raz pierwszy z parafii św. Marcina również wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Trasa Niebieska - Św. Jana Pawła II będzie liczyła 43 km. Metą będzie kaszubskie sanktuarium w Sianowie.

Trasa będzie przebiegała przez następujące miejscowości: Sierakowice-Bukowo-Kamienica Królewska-Leśniczówka Mirachowo- Kobylasz-Miłoszewo-Głusino-Sianowo.

Początek o godzinie 19. w piątek, 12 kwietnia.

Więcej informacji o Ekstremalnej Drodze Krzyżowej na stronie edk.org.pl.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.