System Mevo już działa. Rowery pojawiły się m.in. w Kartuzach

wtorek, 26 marca 2019 r., 15:01
fot. MD-Z

We wtorek w czternastu gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot pojawiły się rowery metropolitalne Mevo. W powiecie kartuskim znaleźć można je w Kartuzach, Żukowie, Sierakowicach, Somoninie i w Stężycy. Jednoślady wyposażone są m.in. we wspomagający silnik elektryczny, moduły GPS czy elektrozamek. Rower można wypożyczyć za pomocą smartfona lub karty.

W samych Kartuzach we wtorek pojawiło się około 20 rowerów. Łącznie we wszystkich czternastu gminach, na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu, Tczewa, Pucka, Redy, Rumi, Kartuz, Sierakowic, Somonina, Stężycy, Władysławowa, Żukowa i Pruszcza Gdańskiego w pierwszym etapie pojawiło się ich 1200. Docelowo będzie ich ponad 4000. Mevo jest jednym z najnowocześniejszych systemów w Europie i ma być rewolucją komunikacyjną w Metropolii. Wspomagane elektrycznie rowery publiczne będzie można wypożyczyć z różnych miejsc w miejscowościach włączonych w system. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj.

Jak zarejestrować się w systemie?

W systemie Mevo można zarejestrować się na trzy sposoby - przez stronę internetową, za pomocą aplikacji na telefon i w biurze Obsługi Klienta. Najlepiej skorzystać z aplikacji, gdyż w niej dostępne są mapa ze stacjami, stan konta i narzędzia do np. znalezienia wolnego roweru lub zarezerwowania go.

Po rejestracji należy doładować konto. Gdy dokonamy płatności od razu można rower wypożyczyć. Użytkownik może skorzystać z taryfy minutowej (10 gr za minutę jazdy) lub wykupić abonament na określony czas. Przykładowo za 10 zł możemy przez miesiąc jeździć przez 1,5 godziny dziennie.

Łącznie przygotowano siedem różnych ofert. Najdroższa wersja - "Roczna Plus" kosztuje 150 zł ma w pakiecie 120 minut jazdy dziennie, a po wyczerpaniu tego pakietu - 5 groszy za każdą dodatkową minutę.

Do konta można dodać dowolną kartę z RFID (np. kartę mieszkańca, do bankomatu, legitymację studencką). W menu aplikacji wybieramy opcję "Karta zbliżeniowa" i kładziemy naszą kartę na czytniku umieszczonym obok kodu QR na rowerze. Klikamy "Dodaj kartę" i czekamy. Po kilkudziesięciu sekundach system doda kartę.

Rezerwacja roweru

Mevo można zarezerwować za pośrednictwem aplikacji. Na mapie w aplikacji szukamy roweru, który chcemy wypożyczyć. Czerwoną pinezką oznaczone są w niej rowery, które stoją w oficjalnej stacji Mevo, a zieloną rowery wolnostojące. Wybieramy rower i klikamy w aplikacji opcję "Rezerwuj". Jednoślad po dokonaniu rezerwacji jest dostępny przez 15 minut. Jeśli nie zdążymy go odebrać, rezerwacja będzie automatycznie anulowana.

Wypożyczenie i postoje

Wypożyczenie roweru zajmuje kilka sekund. Na tylnym kole znajduje się kod QR. Wystarczy zeskanować go telefonem z aplikacją Mevo lub położyć na nim kartę RFID. Podczas wypożyczenia usłyszymy charakterystyczny, głośny "klik". Po zwolnieniu blokady z tylnego koła można wsiąść i jechać. warto pamiętać, że jeśli wypożyczmy Mevo wolnostojący (nieznajdujący się na oficjalnej stacji Mevo) i jednocześnie zwrócimy na oficjalną stację, dostaniemy od operatora premię na konto Mevo w wysokości 2 zł.

W czasie jazdy można też korzystać z opcji postoju, np. kiedy chcemy wejść do sklepu czy coś szybko załatwić po drodze. By zaparkować Mevo na chwilę, wybieramy z aplikacji opcję "Zaparkuj". Rower możemy zostawić na 30 do 120 minut (zależnie od naszej taryfy), a jeśli przekroczymy ten czas, rower zwróci się automatycznie. Ponowna jazda jest możliwa po wybraniu w aplikacji opcji "Wznów" (w zakładce "Moje wypożyczenia").

Zwrot

Mevo można zwrócić jednym ruchem - zakładając obręcz zamka na tylne koło. Jeśli obręcz nie chce się domknąć, trzeba sprawdzić, czy nie blokują jej szprychy (wtedy wystarczy delikatnie przekręcić koło). Po zamknięciu blokady, rower zwraca się automatycznie.

Należy pamiętać, że duże znaczenie na to, gdzie zwracamy Mevo. Najlepiej robić to na stacji, bo wtedy nie zostaniemy obciążeni dodatkową opłatą. Ta zostanie naliczona, kiedy zwrócimy rower poza oficjalną stacją (3 zł niezależnie od taryfy). Mevo możemy zwrócić tylko w obszarze funkcjonowania systemu (sprawdzimy go w aplikacji lub na stronie Mevo).

Opłaty za pozostawienie roweru poza obszarem dozwolonym to nawet kilkaset złotych. Roweru nie należy zawracać w miejscach trudno dostępnych dla innych użytkowników i niedozwolonych, czyli np. osiedla zamknięte, prywatne posesje, plaża i brzeg morski.

Oprac. MD-Z
Info: mat. pras. OM GDS

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.