Winda dekarska - co daje? Narzędzia w pracy dekarza

środa, 27 marca 2019 r., 08:10
fot. nadesłane

Winda dekarska, nazywana także żurawiem dekarskim, jest niezbędnym narzędziem w pracy dekarza na dużych wysokościach. Bez niego budowa pokrycia dachowego na kilkupiętrowych budynkach nie byłaby możliwa. Dowiedz się, czym dokładnie jest winda dekarska i co daje w pracy dekarza.

 

Winda dekarska pozwala dekarzom w szybki i sprawny sposób dostać się na dach budynku wraz z materiałami i narzędziami niezbędnymi do ułożenia pokrycia dachowego. Ułatwia też pionowy transport i odbiór materiałów. Windę dekarską bardzo często nazywa się żurawiem dekarskim lub windą do dachówki. Urządzenie to sprawdza się idealnie do pracy na wysokościach. Znacząco przyspiesza pracę dekarzy i zwiększa ich bezpieczeństwo.

Narzędzia dekarskie

Praca dekarza rozpoczyna się w momencie, kiedy cieśla oddaje szkielet dachu pod dalsze prace (m.in. położenie połaci dachowej). Inaczej rzecz ujmując, praca jaką wykonuje dekarz polega na pokrywaniu dachów różnego rodzaju materiałami dekarskimi, do których należą m. i. dachówka, blachodachówka, łupek naturalny czy strzecha. Do ułożenia pokrycia niezbędne są również liczne, specjalistyczne narzędzia np. cęgi, kleszcze, zaginadła, noże, mufownice, a także przyrządy takie jak kątomierze, pochyłościomierze obrotowe, poziomice czy elektryczna zamykarka rąbka. Do przetransportowania wszystkich tych materiałów i narzędzi na dach budynku wykorzystuje się windę dekarską.

Jak działa winda dekarska?

Współczesne windy dekarskie to w większości przypadków solidne maszyny, które radzą sobie z transportowaniem nawet najbardziej wymagających materiałów. Mają one postać szynowych wciągarek, które mogą transportować materiały w bardzo szybkim czasie. Mogą służyć nie tylko dekarzom, ale także innym specjalistom budowlanym prowadzącym prace na dużych wysokościach.
 
Windy dekarskie składają się z kilku istotnych elementów, które wpływają na efektywność pracy, jak również jej bezpieczeństwo. W większości przypadków winda dekarska zbudowana jest ze sterownika ręcznego wraz z wyłącznikiem bezpieczeństwa, wyłącznika krańcowego z kablem, windy elektrycznej, a także segmentu szynowego dolnego oraz segmentu górnego z rolką zwrotną.
 
Podczas opisywania windy dekarskiej, warto również zwrócić uwagę na uchwyty ładunkowe oraz inne elementy akcesoryjne, takie jak chociażby platforma uniwersalna (wraz z otwieranymi bocznymi osłonami czy uchwytami do wiader), platforma transportowa, pomost transportowy, podpora uchwytu, a także zasobnik przechylny z mechanizmem przechylnym i regulowanym podparciem.
 

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.