Żukowski samorząd udzieli pomocy finansowej na budowę kartuskiego hospicjum

środa, 27 marca 2019 r., 15:27
Żukowscy radni jednogłośnie zatwierdzili uchwałę Żukowscy radni jednogłośnie zatwierdzili uchwałę fot. Longina Templin

Na wczorajszej wtorkowej sesji żukowscy radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej Powiatowi Kartuskiemu. Dotyczy ona wsparcia budowy hospicjum stacjonarnego w Kartuzach. Na poprzedniej sesji zdecydowano, że w tym roku na ten cel przeznaczy się 600 tys. złotych. Na następne lata 2020 - 2022 przekazane środki wyniosą 1 mln 800 tys. złotych. Uchwałę podjęto jednogłośnie.

W każdym wspomnianym roku żukowska gmina przekaże na realizację tego przedsięwzięcia kwotę w wysokości 600 tys. złotych. Pieniądze są zabezpieczone, a ich przekazanie będzie w momencie, kiedy powiat ogłosi konkurs na realizację zadania publicznego w zakresie ochrony zdrowia dla osób potrzebujących miejsc w hospicjum dla mieszkańców powiatu kartuskiego.

- Chciałbym podkreślić, że to jest też część naszego życia społecznego. Dotyka coraz częściej rodzinę i jeżeli wystąpi taka choroba, często jest ona terminalna. Nie każda rodzina jest w stanie zajmować się chorym, więc takie miejsce jak hospicjum jest potrzebne. Jeżeli istnieje taka organizacja, która na terenie naszego powiatu chce to zrealizować, to uważam, że powinniśmy w tym dopomóc. Tym bardziej, że list intencyjny zawarto już w poprzedniej kadencji i jasne jest dla mnie, że w takich działaniach, które są kontynuacją, trzeba dotrzymywać słowa, nawet jeżeli to jest spora kwota w budżetach. Dziękuję radnym za jedność, bo to pokazuje, że w wielu sprawach można jednym głosem mówić - powiedział nam burmistrz Wojciech Kankowski.

Według kosztorysu budowa hospicjum wyniesie prawie 24 mln zł. Hospicjum powstanie w Kartuzach przy ul. Leśnej. Budynek będzie miał niewiele ponad 4500 m kwadratowych. Został zaprojektowany jako obiekt średniowysoki o czterech kondygnacjach nadziemnych. Na parterze i na piętrze będą znajdowały się pokoje dla 36 chorych. Inwestorem jest Kartuskie Centrum Caritas.

Hospicjum będzie pełniło opiekę całodobową przede wszystkim nad osobami z chorobą nowotworową.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.