Karty kredytowe - poznaj ich zalety i zasady korzystania

czwartek, 28 marca 2019 r., 12:10
fot. nadesłane

Karta kredytowa stała się symbolem współczesnych transakcji finansowych. Płatności za pomocą plastikowej karty stały się wygodne, szybkie i dostępne z każdego miejsca na świecie. Jednak karta kredytowa to nie tylko korzyści, ale także prowizje i związane z nią opłaty. Warto poznać zasady, jakimi rządzą się poszczególne operacje finansowe, aby dowiedzieć się, jak korzystać z kart kredytowych, by tego typu płatności nie były dla nas kosztowne.

 

1. Najważniejsze zalety kart kredytowych
2. Karta kredytowa - zasady korzystania
 
Najważniejsze zalety kart kredytowych
 
Karta kredytowa stała się czymś w rodzaju stałego dodatku, do proponowanych przez banki usług, takich jak pożyczki, kredyty, sprzedaż ratalna czy konto oszczędnościowe. Możliwość posługiwania się kartą pozwala wyeliminować konieczność posiadania gotówki w portfelu, dzięki czemu zakupy stają się łatwiejsze i bardziej przystępne, zarówno w kraju, jak i za granicą. Do najważniejszych zalet posiadania karty kredytowej zalicza się:
 
- komfort i wygodę użytkowania - karta kredytowa pozwala zapomnieć o wypłacaniu gotówki z bankomatów (choć oczywiście daje taką możliwość). Jednak płatności kartą, możliwe są już w zdecydowanej większości sklepów, hoteli, restauracji oraz innych punktach handlowo-usługowych, co znacznie ułatwia proces dokonywania zakupów,

- okres bezodsetkowy - w zależności od rodzaju kredytu i regulaminu danej oferty, posiadacze karty kredytowej mogą korzystać z niej bez dodatkowych kosztów.Długość okresu bezodsetkowego uzależniona jest od warunków przyznania kredytów i zwykle wynosi kilkadziesiąt dni, możliwość wykonywania operacji walutowych - niezależnie od tego, w jakim kraju chcemy dokonać płatności, karta kredytowa umożliwia płacenie za zakupy lub usługi bez konieczności wymiany pieniędzy. Należy jednak liczyć się z wyższymi prowizjami za przewalutowanie środków,

- programy i pakiety lojalnościowe - systematyczne korzystanie z karty kredytowej nagradzane jest punktami lub dodatkowymi korzyściami w programach lojalnościowych i promocyjnych.
 
Karta kredytowa - zasady korzystania
 
Choć karta kredytowa to rozwiązanie bezdyskusyjnie wygodne i komfortowe, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jej użytkowanie może również sporo kosztować. Ma to związek z prowizjami za poszczególne operacje wykonywane z użyciem plastiku. Prowizja od najdroższych operacji wykonywanych kartą kredytową może wynieść nawet kilkanaście procent od wartości transakcji. Mowa tu przede wszystkim o wypłatach gotówki za granicą, przelewach na rachunek bankowy, wypłatach z bankomatu, płatnościach w obcej walucie czy brak terminowej spłaty kredytu i odsetek.
 

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.