Sulęczyno jednak wesprze budowę hospicjum - radni za drugim podejściem przyjęli uchwałę

czwartek, 28 marca 2019 r., 15:18
fot. AL

Po nieudanej wtorkowej próbie podjęcia uchwały w sprawie przekazania środków na budowę hospicjum w Kartuzach, w czwartek sulęczyńscy radni jednak zdecydowali o wsparciu tej szczytnej i niezwykle ważnej dla mieszkańców inwestycji. Łącznie, przez cztery lata, gmina Sulęczyno przekaże na ten cel kwotę 520.000 zł.

O tej cennej, potrzebnej i ważnej dla regionu inicjatywie mówiło się od wielu lat. Plany i marzenia w tym zakresie zaczęły się realizować w ubiegłym roku. W październiku zawiązał się komitet wsparcia budowy hospicjum stacjonarnego, w skład którego weszli samorządowcy oraz przedsiębiorcy. Zdecydowali, że wspólnymi siłami wykonają to dzieło. Koszt budowy hospicjum to 24 mln zł, z czego połowę miały wyłożyć samorządy.

W ostatnim czasie rady poszczególnych gmin przyjmowały uchwały w sprawie wsparcia powiatu kartuskiego w tym zakresie. We wtorek przed tym zadaniem stanęła sulęczyńska rada. Radni jednak wyrazili swój sprzeciw przeciwko przekazaniu środków z budżetu gminy na ten cel. Przeciw było aż ośmioro radnych: Marcin Gawin, Tomasz Kreft, Grażyna Las, Piotr Szuta, Maria Łukowicz, Robert Dera, Grzegorz Kamiński i Łukasz Treder. "Za" opowiedzieli się z kolei Kazimierz Gliniecki, Grzegorz Bielicki, Dorota Kujda, Dariusz Kulas i Wiesława Myszk. Radna Marzena Wenta wstrzymała się od głosu.

W związku z tym, iż radni powiatu podczas piątkowej sesji mają podjąć uchwałę obejmującą wszystkie gminy, na czwartek w Sulęczynie zwołano sesję nadzwyczajną, podczas której radni po raz drugi pochylili się nad tematem. Zanim jednak poddano uchwałę pod głosowanie, głos zabrali skarbnik powiatu kartuskiego Zofia Walkowiak i wicestarosta Piotr Fikus, którzy przybliżyli radzie potrzebę budowy hospicjum, symulację kosztów i założenia projektu.

- Ta inwestycja jest potrzebna wszystkim mieszkańcom. Nie tylko gminom Kartuzy czy Żukowo, ale też mieszkańcom gminy Sulęczyno. Jak sami wiemy, nowotwory były, są i będą, aby pomóc tym odchodzącym ludziom, wspólnie podjęliśmy decyzję, aby wesprzeć budowę hospicjum. Propozycja gospodarzy gmin była tak, że każdy samorząd przekaże kwotę odpowiadającą liczbie mieszkańcom i możliwościom finansowym. Bardzo was proszę, abyście państwo zastanowili się i aby przystąpić do tego działania. Gmina Sulęczyno jest na razie jedyną gminą, która nie podjęła stosownych uchwał. Wszystkie pozostałe gminy już podjęły uchwały. Może z braku dostatecznej wiedzy w tym zakresie, aby podjąć tę uchwałę. Byłoby nam bardzo przykro, gdybyśmy musieli z tego wspólnego dzieła wykreślić gminę Sulęczyno - przekonywała Zofia Walkowiak, skarbnik powiatu kartuskiego.

- Podczas ostatniej sesji byłam przeciwna, bo nie otrzymaliśmy takich informacji, jakie dziś nam przekazano. W grudniu wójt zapewniał nas, że wkład gminy Sulęczyno w tę inwestycję to 65.000 zł. Nic nie wiedzieliśmy o tym, że będziemy przekazywać środki przez cztery lata. Po wyjaśnieniach pani skarbnik, w końcu wiemy jak sprawa faktycznie się przedstawia. Panie wójcie, kolejnym razem prosimy o lepsze informacje. Nie jestem przeciwna budowie hospicjum - mówiła radna Maria Łukowicz.

- Rada nigdy nie była przeciwko hospicjum i nigdy nie będzie. Dlatego, że pan wójt wprowadził radnych w błąd, na ostatniej sesji rada podjęła taką decyzję. Dzięki wyjaśnieniom pani skarbnik powiatu, na pewno ulegnie to zmianie - dodawał radny Łukasz Treder.

- Dziękujemy pani skarbnik za te wyjaśnienia. Nikt z radnych nie jest przeciwko budowie hospicjum. Wtorkowa decyzja wynikała z niewiedzy. Myślę, że za każdym razem najpierw powinniśmy otrzymać szczegółowe wyjaśnienia, a potem przystępować do głosowania. Nikt na pewno nie ma wątpliwości, że budowa hospicjum jest słusznym i szczytnym celem - podkreślał z kolei Kazimierz Gliniecki, przewodniczący Rady Gminy Sulęczyno.

Tym razem radni podjęli uchwałę i dokonali tego jednogłośnie. Gmina Sulęczyno łącznie na ten cel przeznaczy 520.000 zł, po 130.000 zł rocznie przez cztery lata. Wkład pozostałych gmin przedstawia się następująco: Żukowo - 2.400.000 zł, Kartuzy - 2.400.000 zł, Sierakowice - 1.680.000 zł, Somonino - 920.000 zł, Stężyca - 1.000.000 zł, Przodkowo - 800.000 zł, Chmielno - 680.000 zł, powiat - 1.600.000 zł.

Hospicjum powstanie w Kartuzach przy ul. Leśnej. Budynek będzie miał niewiele ponad 4500 m kwadratowych. Został zaprojektowany jako obiekt średniowysoki o czterech kondygnacjach nadziemnych. Na parterze i na piętrze będą znajdowały się pokoje dla 36 chorych. Inwestorem jest Kartuskie Centrum Caritas. Hospicjum będzie pełniło opiekę całodobową przede wszystkim nad osobami z chorobą nowotworową.

Transmisję z nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Sulęczyno można obejrzeć tutaj.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.