Przodkowo. Radni przyjęli nowe stawki opłat. Śmieci będą droższe

piątek, 29 marca 2019 r., 09:37
Andrzej Wyrzykowski, wójt gminy Przodkowo Andrzej Wyrzykowski, wójt gminy Przodkowo fot. Longina Templin

Od 1 kwietnia br. odbiór śmieci podrożeje i to niemało. Tak postanowili przodkowscy radni na ostatniej sesji. Najbardziej znaczący wzrost cen dotyczy odbioru i wywozu odpadów niesegregowanych, które będą droższe o 100 procent. Taką decyzję tłumaczy wójt Andrzej Wyrzykowski m. in. tym, iż za wywóz odpadów gmina będzie płacić rocznie 2 mln 150 tys. złotych. W minionych dwóch latach opłata za każdy rok była o 1 mln złotych mniejsza.

- Nowe stawki wynikają z tego, że skończył się nam dwuletni okres na przetarg na zagospodarowanie odpadów. Ważny jest on do końca marca br. Nowe opłaty obowiązują od 1 kwietnia. Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma. Dwa lata temu za rok za wywóz śmieci z całej gminy firma oczekiwała 1 mln 150 tys. złotych, w tym roku przy drugim przetargu oferent zażyczył sobie 2 mln 150 tys. złotych, czyli 100 procent więcej. I tuż mamy wyjaśnienie, skąd wzięły się nowe stawki - tłumaczył wójt Andrzej Wyrzykowski.

Dodał też, że 10 procent mieszkańców gminy nie płaci rachunków. Często są egzekucje komornicze, ale nie wszystkie są skuteczne, bo nie ma z czego ściągnąć długu, a to również rzutuje na koszty.

Metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi została zachowana, czyli od gospodarstwa domowego (od 1 osoby do sześciu osób i więcej). Starano się chronić jednoosobowe gospodarstwa, przyjmując najmniejszy procent wzrostu kosztów za odpady segregowane oraz gospodarstwa sześciodobowe i więcej. Średnio koszty wzrosły od 33 procent do 40 procent w przypadku śmieci segregowanych.

Zdecydowany wzrost kosztów dotyczy cen za śmieci zmieszane, sięga on 100 procent. To "zabieg" celowy, żeby wszyscy mieszkańcy zaczęli segregować odpady. Aktualnie przyjęte stawki mają pokazać, że segregacja się opłaca.

- Należy pamiętać, że w tej cenie za śmieci segregowane i niesegregowane, jest jeszcze dla każdego mieszkańca możliwość przywożenia do przodkowskiego PSZOK-u m. in. 500 kg gruzu budowlanego w ciągu roku od rodziny oraz odpady chemiczne, których nie wyrzuca sie do pojemników. Ponadto w maju, podobnie jak w ubiegłym roku, każde gospodarstwo domowe będzie mogło wystawiać odpady wielkogabarytowe. Zwiększamy też ilość opon od pojazdów osobowych z czterech opon do ośmiu - dodał wójt przodkowskiej gminy.

Stawki za odbiór odpadów segregowanych:

Dla gospodarstwa liczącego 1 osobę - 20 zł miesięcznie (do tej pory było to 15 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 2 osoby - 40 zł miesięcznie (do tej pory było to 28 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 3 osoby - 55 zł miesięcznie (do tej pory było to 38 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 4 osoby - 60 zł miesięcznie (do tej pory było to 42 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 5 osób -72 zł miesięcznie (do tej pory było to 50 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 6 osób lub więcej - 78 zł (do tej pory było to 55 zł))

Stawki za odbiór odpadów niesegregowanych:

Dla gospodarstwa liczącego 1 osobę - 52 zł miesięcznie (do tej pory było to 26 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 2 osoby - 96 zł miesięcznie (do tej pory było to 48 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 3 osoby - 120 zł miesięcznie (do tej pory było to 60 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 4 osoby - 130 zł miesięcznie (do tej pory było to 65 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 5 osób - 140 zł miesięcznie (do tej pory było to 70 zł)
Dla gospodarstwa liczącego 6 osób lub więcej - 150 zł (do tej pory było to 75 zł)

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.