Burmistrz napisał petycję i zbiera podpisy ws. powrotu do ZMP

piątek, 29 marca 2019 r., 18:53
fot. archiwum/MD-Z

Burmistrz zbiera podpisy pod petycją w sprawie powrotu do Związku Miast Polskich. To odpowiedź włodarza Kartuz na środową decyzję Rady Miejskiej w Kartuzach o wystąpieniu samorządu ze wspomnianej organizacji. - Przynależność gminy Kartuzy do Związku Miast Polskich ma olbrzymie znaczenie wizerunkowe oraz związane z rozwojem naszej gminy - argumentuje autor petycji.

Temat wystąpienia Kartuz ze Związku Miast Polskich wywołał ogromne emocje podczas środowej sesji. Z inicjatywą wystąpienia gminy z tej organizacji wyszła grupa jedenaściorga radnych, którzy złożyli projekt uchwały w tej sprawie.

- Prócz argumentu w kwestii finansów, uważam, że potrzebujemy gospodarza na bieżąco i cały czas w tej gminie. Po wystąpieniu ze związku będę prosił panie burmistrzu o więcej dialogu i rozmowy z radnymi. Czas, który poświęca pan tej organizacji, chciałbym by poświęcił pan nam, byśmy mogli rzeczywiście zająć się rozwojem gminy, planowaniem strategicznym. Myślę, że to najważniejsze kwestie - argumentował to radny Tomasz Belgrau.

Burmistrz z kolei przekonywał, że nie ma lepszej i skuteczniejszej formacji związkowej dla samorządów. Ostatecznie jednak 10 radnych opowiedziało się za wystąpieniem.

Mieczysław Grzegorz Gołuński nie odpuszcza walki o przynależność do Związku Miast Polski. Nie będzie jednak ponownych rozmów z radnymi. Zwrócił się do nich natomiast w formie petycji. Wystosował ją do Rady Miejskiej w Kartuzach, w tym Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości, w szczególności Tomasza Belgraua oraz przewodniczącego rady Mariusza Tredera.

- Stanowczo protestujemy przeciwko decyzji, która będzie miała dalekosiężne negatywne skutki dla naszej Gminy. Żądamy zwołania w trybie natychmiastowym sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Kartuzach i niezwłocznego uchylenia uchwały w sprawie wystąpienia Gminy Kartuzy ze Związku Miast Polskich - czytamy w petycji.

- Związek Miast Polskich to najstarsza i najważniejsza organizacja samorządowa, która stoi na straży interesów wspólnot samorządowych. Jej działalność jest szczególnie ważna obecnie, ponieważ ZMP jest jedną z ważniejszych organizacji weryfikujących zasadność zmieniających się aktów prawnych. Jesteśmy dumni, że w Zarządzie tej organizacji, jako przedstawiciel całych Kaszub, zasiada Burmistrz Kartuz - argumentuje burmistrz Mieczysław Gołuński.

Jak dodaje, przynależność gminy Kartuzy do Związku Miast Polskich ma olbrzymie znaczenie wizerunkowe oraz związane z rozwojem gminy.

- Wystąpienie z ZMP uważamy za działanie na szkodę Gminy Kartuzy i jej Mieszkańców - podsumowuje autor petycji.

Zdaniem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kartuzach, burmistrz Kartuz powinien zająć się ważniejszymi sprawami, jak chociażby dążeniem do budowy obwodnicy Kartuz.

- Nie interesują mnie polityczne spory. Interesuje mnie dobro gminy i mieszkańców. Bardziej bym się cieszył, gdyby powstała petycja w sprawie obwodnicy Kartuz. To jest najważniejsza rzecz dla rozwoju naszej gminy. Radziłbym zająć się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Spójrzmy na sołectwa, ich potrzeby. W jakim stanie są ulice? Gdzie potrzebne jest oświetlenie? Jakie są potrzeby w zakresie budowy stref aktywnego wypoczynku? Gdzie powinny powstać ścieżki rowerowe? Jak rozwijać turystykę? Wolałbym, abyśmy na tym się skupili. To są sprawy dla mnie priorytetowe. Jeszcze raz podkreślam, że personalne rozgrywki mnie nie interesują - komentuje Mariusz Treder, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kartuzach.

Z pełną treścią petycji można zapoznać się tutaj.

Dodajmy, że głos w sprawie wystąpienia gminy Kartuz ze Związku Miast Polski zabrał także Kaszubski Związek Pracodawców.

- Z niepokojem przyjęliśmy doniesienia medialne dot. planów podjęcia przez Radę Miejską w Kartuzach uchwały o wystąpieniu Gminy Kartuzy ze Związku Miast Polskich. (…) Wystąpienie będzie niepowetowaną stratą dla całych Kaszub. Będzie miało ponadto negatywne przełożenie nie tylko na sprawy oświatowe, lecz i związane z działalnością członków naszej organizacji. (…) Związek Miast Polskich dba o dobro samorządów, o rozwój przedsiębiorczości, monitorując na bieżąco zasadność zmieniających się aktów prawnych i bezpośrednio biorąc udział w ich tworzeniu - podkreśla Kaszubski Związek Pracodawców.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.