Sukces kartuskich uczennic na olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

sobota, 30 marca 2019 r., 09:30

Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, odbył się etap wojewódzki Olimpiady "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych". Joanna Łaszewska, Martyna Tusk oraz Ewelina Damaszk uczennice ZSZiO w Kartuzach, zajęły trzecie miejsce w województwie pomorskim.

Ponad 24 tysiące uczniów z 747 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce wzięło udział w pierwszym etapie Olimpiady ZUS, który odbył się już w listopadzie ubiegłego roku. Joanna i Martyna uczennice III klasy TE oraz Ewelina z IV TE, uzyskały największą liczbę punktów podczas etapu szkolnego co pozwoliło reprezentować Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach wśród 20 najlepszych szkół w województwie pomorskim. Jako jedyny zespół reprezentowały powiat kartuski w tym konkursie.

- Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży z ZSZiO w Kartuzach. Warto poszerzać wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych aby w przyszłości łatwiej było samemu świadomie z niej korzystać czy to jako ubezpieczony, czy jako pracownik lub płatnik - mówią laureatki.

Test wielokrotnego wyboru z zakresu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym był trudny, jednak wiedza, którą posiadają uczennice z techniku ekonomicznego w Kartuzach pozwoliła im zdobyć tak wysokie wyróżnienie.

Olimpiada "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" jest organizowana w ramach projektu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych "Lekcje z ZUS". przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział Gdańsk pod Honorowym Patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsku i Rektora Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Projekt edukacyjny składa się z czterech tematów zajęć: "Świadomy zawsze ubezpieczony", "Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki", "Emerytura - twoja przyszłość w Twoich rękach", "e-ZUS, czyli firma pod ręką".

- Jest to projekt autorski ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. "Lekcje z ZUS" mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom - wyjaśniają organizatorzy.

Lekcje z ZUS prowadziła Małgorzata Klasa, która pełniła rolę opiekuna naukowego przy współpracy z Renatą Rybakowską.

Oprac.SG
nadesłane/ZSZiO

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.