W Sulęczynie będzie fundusz sołecki. Wójt: dla gminy jest to kilometr drogi mniej

sobota, 30 marca 2019 r., 18:20
fot. AL

Ku uciesze sołtysów, ale wielkiemu niezadowoleniu władz gminy, sulęczyńscy radni zdecydowali o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego na 2020 rok. Z budżetu gminy na ten cel trafi kwota 335.000 zł. - Niestety gmina będzie stratna o kilometr drogi. Taka jest decyzja rady. Próbowałem przekonywać, ale się nie udało. Strzeliliśmy sobie w kolano - skomentował wójt Bernard Grucza.

Podczas wtorkowej sesji Rady Gminy Sulęczyno radni podjęli pod głosowanie uchwałę dotyczącą wyodrębnienia funduszu sołeckiego. Włodarz Sulęczyna przekonywał radnych, że fundusz ten jest nieopłacalny dla samorządu. Sołtysi z kolei apelowali do rady o możliwość współdecydowania o tym, jakie zadania będą wykonywane na terenie ich sołectw.

- Wyodrębnienie funduszu sołeckiego to kwota 335.000 zł w budżecie gminy. W tej chwili gmina może wystąpić o dofinansowanie 50 proc., czyli o taką drugą sumę. Kiedyś, kiedy do funduszu sołeckiego dokładał rząd z automatu 40 proc., to oczywiście miało sens. Jeśli rozdrobnimy tę kwotę - 335.000 zł, to nie zrobimy nic większego, a ucieka nam drugie tyle. Po prostu żegnamy więc 335.000 zł, albo i 500.000 zł, w zależności od wysokości dofinansowania. Proszę więc się zastanowić, jaką sami zrobimy sobie krzywdę i dla naszego społeczeństwa - apelował wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza.

- Fundusz sołecki ma wynieść 335.000 zł. Drugą taką kwotę może pan otrzymać, jeśli wystąpi pan o dofinansowanie. Musimy sobie jasno powiedzieć, że gdyby inwestycja była zgłoszona przez radę sołecką i sołtysa, to byłaby ona dużo tańsza, bo byłoby w niej dużo czynu społecznego. Bez względu na wysokość dofinansowania, fundusz sołecki i tak jest opłacalny - przekonywał z kolei sołtys Bogdan Malek.

W głos dyskusji zabrała też sekretarz gminy Danuta Karcz-Karczewska.

- Fundusz sołecki może być rozdysponowany w różnych dziedzinach, m.in. na działania mające na celu integrację społeczeństwa, a więc wydarzenia kulturalne, tylko i wyłącznie na remonty, a nie wykonywania inwestycji. Można też zakupić elementy drobnej infrastruktury. Byłam ostatnio na szkoleniu dla sekretarzy i właśnie był poruszany temat funduszu sołeckiego. Sama idea funduszu była związana z tym, że gmina mogła zgłaszać się o refundację 40 proc. kosztów funduszu. Kwota refundacji ulega jednak zmniejszaniu. Obecnie obniżoną ją już o 14 proc. i w kolejnych latach tendencja zniżkowa ma być jeszcze większa. Ten zwrot będzie już więc nieosiągalny. Jeżeli gminy do tej pory nie wyodrębniały funduszu sołeckiego, to już na tym etapie jest to po prostu nieopłacalne - wyjaśniała Dorota Karcz-Karczewska.

- Ustawodawca wymyślił fundusz sołecki nie dla miasta, ale właśnie dla małych gmin, żeby ci ludzie też wiedzieli, że jeszcze istnieje urząd. Teraz ludzie nie mogą nawet sobie samochodu kupić, bo po roku jeżdżenia po tych dziurach będzie nadawał się do wymiany - argumentował nadal sołtys Bogdan Malek.

- Chciałbym prosić radę, aby raz przegłosować fundusz sołecki. Jeżeli się nie sprawdzi, to w kolejnym roku można z niego zrezygnować. Proszę nam dać się wykazać. Zobaczymy, ile sołtys i za jakie pieniądze może zrobić - kontynuował.

Ostatecznie radni opowiedzieli się za uchwaleniem funduszu sołeckiego. Przeciw opowiedziało się troje radnych - Kazimierz Gliniecki, Dariusz Kulas i Wiesława Myszk. Radny Marcin Gawin wstrzymał się od głosu.

- Niestety gmina będzie stratna o kilometr drogi. Taka jest decyzja rady. Próbowałem przekonywać, ale się nie udało. Strzeliliśmy sobie w kolano - skomentował wójt Bernard Grucza.

- Chciałbym podziękować radnym za to, że dali nam szansę wykazania. Sam byłem radnym i nie mogłem tego przeforsować. A dziś w imieniu wszystkich sołtysów, dziękuję radnym - podsumował sołtys Malek.

- A ja chciałbym, aby sołtysi zdobyli dla gminy milion złotych. Każdemu będę stawiał wtedy po pół litra - odparł w odpowiedzi wójt gminy Sulęczyno.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.