Olbrzymie zainteresowanie rowerem Mevo - w niedzielę jednośladu nie wypożyczysz

niedziela, 31 marca 2019 r., 08:24
fot. MD-Z

Przez cztery trzy doby od uruchomienia systemów roweru Mevo jednoślady na terenie obszaru metropolitalnego wypożyczono aż 38 tysięcy razy. Zainteresowanie nimi przerosło najśmielsze oczekiwania i było tak duże, że w części pojazdów rozładowały się już baterie. Operator w niedzielę ogłosił przerwę techniczną. W niedzielę rowery nie będą dostępne, jednak w zamian za to abonamenty zostaną przedłużone o dwa dni.

System Mevo cieszy się ogromną popularnością we wszystkich 14 gminach, choć największe zainteresowanie jest w Trójmieście, to na terenie powiatu kartuskiego trudno było w sobotę znaleźć wolny jednoślad.

Jak informuje Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike Polska, operatora systemu od uruchomienia go we wtorek po godz. 13 do północy z czwartku na piątek 1224 rowery MEVO zostały wypożyczone łącznie ponad 27 tysięcy raz. W systemie zarejestrowało się już 34 tysiące użytkowników.

- Zainteresowanie systemem jest tak duże, że w rowerach częściej niż zakładano rozładowują się baterie. Operator zwiększył liczbę załóg serwisowych, by jak najszybciej je wymieniać, jednak skala jest tak duża, że nie zawsze odbywa się to od razu. Dlatego na stacjach można znaleźć rowery, których nie można wypożyczyć - wyjaśniał w piątek Marek Pogorzelski.

Operator przygotował specjalną niespodziankę dla wszystkich użytkowników, którzy do północy z czwartku na piątek wykupili abonament. Otrzymają voucher na doładowanie konta w wysokości 5 zł. Wystarczy wpisać jego numer w aplikacji lub na stronie internetowej i wykorzystać kwotę np. na opłaty za przejazdy.

Tymczasem w sobotę okazało się, że niezbędna jest przerwa techniczna.

- Operator systemu w związku z wyjątkowo dużą liczbą wypożyczeń rowerów dwukrotnie zwiększył moce przerobowe zarówno pod względem liczby załóg wymieniających baterie, jak i stacji ładowania. Na tym etapie niezbędne jest jednak naładowanie wszystkich baterii i odbudowanie buforu w postaci zapasowych naładowanych baterii, które będą sukcesywnie wymieniane po wznowieniu działania systemu - czytamy w komunikacie na stronie Mevo.

- Głównym problemem na pierwszym etapie wdrażania systemu były niedobory energii w bazach ładujących. Biorąc pod uwagę niespotykany dotąd tak wysoki wskaźnik wypożyczeń szybko okazało się, że punkt ładowania w Gdańsku jest niewystarczający. W piątek uruchomiony został dodatkowy punkt ładowania w Gdyni. Niestety, podczas ładowania wszystkich baterii naraz, w obydwu bazach w nocy z piątku na sobotę nastąpiły przeciążenia sieci, co na kilka godzin przerwało ładowanie - zaznaczono w komunikacie.

-Trudności z dostarczeniem mocy to podstawowy problem w rozwoju polskiej elektromobilności, niestety natknęliśmy się na niego w praktyce" - mówi rzecznik Nextbike Polska Marek Pogorzelski.

Problemem nie było dostarczanie i wymienianie baterii, ale ich ładowanie. W sobotę, 30 marca uruchomiono nowy punkt ładowania w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Posiada on bardzo wydajne i dostępne przyłącza energii elektrycznej. Dzięki stacjom ładowania w Ergo Arenie i na stadionie w Gdańsku operator będzie w stanie ładować ponad tysiąc baterii dziennie. To dwa razy więce

Przypomnijmy, że system Roweru Metropolitalnego Mevo funkcjonuje na terenie 14 gmin Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. W powiecie kartuskim w pięciu gminach. To największy w Europie publiczny systemem w całości składający się z rowerów elektrycznych. Od wtorku, 26 marca, użytkownicy mogą korzystać z 1224 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym i z 660 stacji wypożyczeń. Rowerów łącznie będzie ponad 4000.

MD-Z
Info: Mat. pras. Nextbike Polska i Mevo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.