Przodkowo. Panie z KGW powiatu kartuskiego walczyły o laur zwycięzcy

sobota, 30 marca 2019 r., 19:00
KGW Borkowo otrzymało Grand Prix KGW Borkowo otrzymało Grand Prix fot. Longina Templin

Przez ponad cztery godziny w hali widowiskowo - sportowej królował śpiew, muzyka, pokaz mody, a przede wszystkim wyśmienita zabawa. Publiczność mogła podziwiać kreatywność, talenty aktorskie, wokalne i kulinarne wszystkich uczestniczek turnieju. W turniejowe szranki stanęło osiem kół. W IX Powiatowym Turnieju KGW laur zwycięzcy otrzymały panie z KGW Borkowo. One też będą reprezentować powiat kartuski na turnieju wojewódzkim, który odbędzie się w Żukowie.

Konkursowe zmagania obejmowały pięć kategorii: przygotowanie tradycyjnego produktu jakim były śledzie marynowane w oleju oraz tablicy edukacyjnej "1918 - 2018 My Polacy". Ponadto gospodynie przygotowały pokaz mody - otulona kwiatami, zaprezentowały scenkę kabaretową "Kagiewuszki kandydują - program wyborczy na wesoło", zaśpiewały też piosenkę "O mojej mamie".

Do rywalizacji przystąpiło osiem kół z gmin powiatu kartuskiego: KGW Tokary (gm. Przodkowo), KGW Staniszewo (gm. Kartuzy), KGW Kożyczkowo (gm. Chmielno), KGW Paczewo (gm. Sierakowice), KGW Sławki (gm. Somonino), KGW Szymbark (gm. Stężyca) KGW Węsiory (gm. Sulęczyno) oraz KGW Borkowo (gm. Żukowo).

Widowiskowa jest zawsze prezentowana przez członkinie KGW moda. Tak było i w tegorocznej edycji turnieju. Pokaz odbył się pod hasłem "otulona kwiatami". Występujące panie oklaskiwano za wyczucie rytmu, prezencję, styl, pomysłowość i ogromny wkład pracy. Na wybiegu zrobiło się kolorowo i wiosennie.

Tradycyjnie już dużo humoru wprowadziła scenka kabaretowa pod hasłem "Kagiewuszki kandydują - program wyborczy na wesoło". O wyborców walczyły kandydatki na przewodniczącą KGW, na wójta, burmistrza, prezesa OSP, a nawet na prezydenta Polski. W szymbarkowym skeczu wygrał dotychczasowy wójt. Skutecznie "pomagał" sobie lizusostwem i "podarunkami". Panie ze Staniszewa zakładały nową partię. Ogłosiły, że "logo mamy i z kampanią ruszamy". Wybierały się zdobyć Warszawę, jadąc na... chruścianych miotłach. Wszyscy bez wyjątki obiecywali wyborcom złote góry.

Występujące zespoły za prezentację skeczów zebrały zasłużone gromkie oklaski.

- Przygotowania do turnieju zaczęły się w grudniu, ale pełna parą ruszyłyśmy miesiąc temu. Nasze koło liczy w tej chwili ponad 20 pań. Wszystkie się włączyły i zaangażowały w przygotowanie występu i kulinarnych smakołyków, które są dzisiaj na stole. Najtrudniejsze było wpaść na odpowiedni pomysł, co wymyślić, by było to interesujące. Piosenka w takiej formie jaką dzisiaj zaprezentowaliśmy powstała dopiero kilka dni przed występem. Wcześniej miałyśmy kilka innych odmiennych wersji niż ta ostateczna - powiedziała nam Aleksandra Kreft, przewodnicząca KGW Tokary.

Najnowsza członkini koła Kamila Tusk, wystąpiła w roli kandydatki na burmistrza, a wiceprzewodnicząca KGW Aleksandra Czoska prezentowała się na parkiecie jako modelka. Tekst scenki kabaretowej pisała przewodnicząca Aleksandra Kreft, w tworzeniu piosenki pomógł Jerzy Stachurski, za co panie bardzo mu dziękują.

W części artystycznej wystąpiła Przodkowska Orkiestra Dęta, Zespół Pieśni i Tańca Przodkowianie oraz wokalista Marek Senkowski.

Organizatorami imprezy byli - Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i gmina Przodkowo.

Wszystko to, co panie przygotowały oceniała komisja w składzie: przewodnicząca Barbara Ditrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Barbara Kąkol, dyrektorka Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach oraz Alicja Mazur, dyrektorka Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Uczestniczące w rywalizacji zespoły otrzymały puchary i nagrody rzeczowe.

Wyniki IX Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kartuskiego:

Grand Prix Turnieju: KGW Borkowo

Kategoria kulinarna - śledzie marynowane w oleju
I miejsce - KGW Tokary i KGW Węsiory

Kategoria prezentacja edukacyjna "1918 - 2018 My Polacy"
I miejsce - KGW Paczewo i KGW Staniszewo

Kategoria moda - otulona kwiatami
I miejsce - KGW Sławki

Kategoria piosenka o "Mojej mamie" z inscenizacją
I miejsce - KGW Szymbark

Kategoria scenka kabaretowa - Kagiewuszki kandydują
I miejsce - KGW Kożyczkowo

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.