Jest przetarg na projekt wiaduktu na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kościerskiej

wtorek, 2 kwietnia 2019 r., 12:37
fot. archiwum

Gmina Kartuzy ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej skrzyżowania ulic Gdańskiej i Kościerskiej. Zgodnie z przyjętą koncepcją, ruch samochodowy będzie odbywał się nad torami kolejowymi, natomiast dla pieszych powstanie tunel. Szacuje się, że inwestycja ta może kosztować nawet 60 mln zł.

O tej inwestycji mówi się w Kartuzach od kilku lat - wkrótce problem skrzyżowania ulic Kościerskiej i Gdańskiej i torami kolejowymi zostanie rozwiązany. Gmina Kartuzy jest już po ogłoszeniu przetargu na stworzenie projektu bezkolizyjnego połączenia drogowego nad torami kolejowymi w rejonie skrzyżowania ulic: Gdańskiej (DW nr 211) i Kościerskiej (DW nr 224) w Kartuzach z liniami kolejowymi nr 229 relacji Pruszcz Gdański - Łeba i nr 214 relacji Somonino - Kartuzy. Warto przypomnieć, że rozważano kilka koncepcji tego przedsięwzięcia. Ostatecznie zadecydowano, że ruch samochodowy będzie biegł przez wiadukt.

- Przyjęto koncepcję, która zakłada, że ruch samochodowy będzie odbywał się górą, tory kolejowe zostaną na obecnym poziomie, natomiast piesi będą poruszać się tunelem biegnącym dołem. Urząd Marszałkowski przekazał gminie pieniądze na przeprowadzenie przetargu, tak byśmy mogli czuwać nad przebiegiem realizacji tego zadania - poinformował burmistrz Mieczysław Gołuński.

Projekt zakłada budowę wiaduktu drogowego, który będzie biegł nad torami kolejowymi od ronda na skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego do ul. Węglowej. Pod torami kolejowymi będzie biec przejście podziemne dla pieszych i rowerzystów.

- Zarówno wiadukt jak i przejście podziemne komunikują ruch drogowy i pieszo-rowerowy na głównych osiach ulic Gdańskiej i Kościerskiej. Założeniem podstawowym funkcjonalności węzła drogowego jest rozdzielenie ruchu drogowego z ruchem pieszo-rowerowym na różne poziomy na oddzielnych obiektach inżynierskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje dodatkowa możliwość etapowania inwestycji zorientowana głównie na w/w rozdzielony ruch co jest niewątpliwą zaletą dla tego wariantu węzła - czytamy w szczegółowym opisie zamówienia.

Zgodnie z wstępnymi szacunkami całkowity koszt inwestycji może wynieść nawet 60 mln zł. Jak poinformował burmistrz, połowę tej kwoty wezmą na siebie Polskie Linie Kolejowe, a większość pozostałej sumy samorząd województwa pomorskiego. Gmina Kartuzy również będzie partycypowała w kosztach - ma dołożyć około 5 mln zł.

Termin składania ofert upływa 4 kwietnia. Zgodnie z treścią przetargu dokumentacja ma powstać do końca lutego 2020 roku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.