XVI Kaszubska Droga Krzyżowa w Sianowie

piątek, 5 kwietnia 2019 r., 18:33
fot. AL

Już po raz szesnasty w Sianowie odbyło się nabożeństwo drogi krzyżowej z kaszubską liturgią słowa. Wzięli w nim udział nie tylko wierni z sianowskiej parafii, ale także miłośnicy kaszubszczyzny i regionalni działacze z całego powiatu.

W piątkowe popołudnie wierni wzięli udział w Kaszubskiej Drodze Krzyżowej, która już od szesnastu lat odbywa się w Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. Tradycyjnie rozważania pasyjne przeczytali kaszubscy lektorzy.

W tym roku byli to: Mariusz Szmidka (red. nacz. "Dziennik Bałtycki"), Hanna Pionk (dyrektor SP w Mirachowie, ZKP Kartuzy), Gracjan Fopke (Etnofilologia Kaszubska, prezes "Cassubii"), Marta Melibruda (uczennica z Miechucina), Robert Groth (Radio Gdańsk, ZKP Banino), Hanna Neubauer (uczennica szkoły w Szopie), Grażyna Recław (nauczyciel jęz. kasz. w Kartuzach), Piotr Małszycki (Kartuzy), Iwona Kwidzińska (ZKP Kościerzyna), Jan Pryczkowski (prezes ZKP Sianowo), Magdalena Kropidłowska (kaszubski dziennikarz), Grzegorz Skrzypkowski (Strysza Buda, Park Miniatur), Róża Rzeszewicz (prezes ZKP Przodkowo), Iwona Makurat (ZKP Kościerzyna) oraz Kazimierz Klawiter (Radny Województwa Pomorskiego).

Warto dodać, że co roku powstają nowe teksty rozważań ściśle związane z aktualnym czasem i duchowymi potrzebami współczesnego świata. Autorem tegorocznych rozważań pasyjnych była dr Ludmiła Modzelewska.

Celebransem Drogi Krzyżowej był ks. Tomasz Syldatk - wykładowca podstaw pedagogiki i języka francuskiego i wicedyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej. Uroczystość uświetnił chór "Polifonia" z Przodkowa.

Organizatorami XVI Kaszubskiej Drogi Krzyżowej byli: Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Kaszub w Sianowie oraz odziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Sianowa i Banina.

Po nabożeństwie odbyło się spotkanie, którego tematem był Jan Trepczyk, autor "Kaszëbsczi Królewi" i patron roku 2019.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.