Ponad dwa tysiące osób na trasach EDK w Dziemianach

sobota, 6 kwietnia 2019 r., 12:24
fot. AL

Mimo ciemności i czekających na trasie trudności 2.060 osób wyruszyło w piątkowy wieczór w Ekstremalną Drogę Krzyżową, a więc milczącą wyprawę z Dziemian do Wiela, przerywaną rozważeniami kolejnych stacji drogi krzyżowej. Najbardziej wytrwali pokonali trasę św. Rity liczącą 55 km. Najliczniejszą była trasa św. Antoniego, którą wybrało około 1.500 osób.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyjątkowe wydarzenie dla osób wierzących, które kochają wyzwania i lubią pokonywać własne słabości. To indywidualna wędrówka połączona z duchowymi rozważaniami. W tym roku w trzech terminach odbędzie się aż w 25 krajach na całym świecie, w Polsce w 400 miejscowościach na ponad 900 trasach.

Już po raz czwarty tej formy duchowości mieli okazję doświadczyć mieszkańcy diecezji pelplińskiej, którzy skorzystali między innymi z zaproszenia sióstr Franciszkanek z Orlika.

- W imieniu ekipy EDK Dziemiany chciałabym wam wszystkim podziękować za to, że wybraliście nasze dziemiańskie trasy zmierzające na jedyną w diecezji pelplińskiej Kalwarię Wielewską. Jest nas tutaj 2.060 osób - mówiła siostra Mirona Turzyńska.

Tegoroczna Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach, do tej pory, była najliczniejszą w Polsce. Najwięcej osób tradycyjnie podążyło trasą św. Antoniego liczącą 29 km. Wybrało się w nią około 1.500 osób. Dla przypomnienia, w ubiegłym roku na dziemiańskich trasach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej pojawiło się 1.700 uczestników. Mimo, iż przybywa miejscowości, w których odbywa się EDK, ta w Dziemianach jest i tak najchętniej wybieraną przez wiernych z diecezji pelplińskiej.

Najstarszym uczestnikiem był 75-letni pan Andrzej z Tucholi, najmłodszym 10-letni Joachim z Leszna. Warto dodać, że trasą św. Rity liczącą 55 km, podążały też trzy 13-latki.

Ci, którzy chcieliby skorzystać z tej formy duchowości mają jeszcze możliwość w piątek, 12 kwietnia. Wówczas Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się m.in. w Kościerzynie i Sierakowicach. Odbędą się one po raz pierwszy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.