Żukowo. Burmistrz i Rada Miejska apelują do Prezydenta

sobota, 6 kwietnia 2019 r., 18:43
fot. archiwum

Burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski wraz z Radą Miejską zaapelowali do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka o uruchomienie ogólnopolskiego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań typu PET, szklanych typu butelki po napojach oraz aluminiowych typu puszki po napojach.

Za wprowadzeniem wspomnianego systemu dotyczącego kaucjonowania opakowań zwrotnych opowiedziały się dotychczas, postulując niniejsze rozwiązanie w Ministerstwie Środowiska, m.in. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Recyklingu czy Polski Związek Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych.

W Niemczech system działa już od 2003 roku, odzyskuje się ponad 90 procent butelek PET. Niemcy tym samym uzyskują najwyższy poziom odzysku w całej Europie. System kaucyjny to opłata przy zakupie i jej zwrot przy oddaniu opakowania. Ten prosty mechanizm zachęca konsumentów do zwrotu opakowań.

- Doświadczenia naszego zachodniego sąsiada, są dobrym przykładem do wprowadzenia podobnego systemu w Polsce, jednak należy mieć na uwadze, że nie może się to odbyć bez wprowadzenia ogólnopolskich przepisów dotyczących kaucji - podkreśla burmistrz Żukowa.

nadesłane/UG Żukowo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.