W Chmielnie królowały babki wielkanocne

niedziela, 7 kwietnia 2019 r., 18:24
fot. AL

Kolorowe, puchate, lukrowane i bogato zdobione baby królowały w niedzielne popołudnie w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Odbył się tam, już po raz piąty, konkurs na "Chmieleńskie Babki Wielkanocne". W tegorocznej edycji zgłoszono aż dwadzieścia trzy wypieki. Dodatkowo też można było podziwiać przepiękne palmy wielkanocne oraz zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby lokalnych twórców ludowych.

Chmieleński konkurs ma na celu przypomnienie oraz kultywowanie zwyczajów i tradycji wypieku babek wielkanocnych, wymianę doświadczeń kulinarnych, a także promocję lokalnych wypieków.

W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono aż 23 wypieki. Każdy z produktów oceniano w kategoriach: smaku, pulchności, estetyki, tradycji i pomysłowości. Komisja konkursowa brała pod uwagę takie aspekty jak - ogólne cechy organoleptyczne babki - smak, zapach, pulchność, receptura z wykorzystaniem naturalnych składników, szczególne elementy dekoracyjne związane tradycją wielkanocną, a także oryginalność i pomysłowość. W skład komisji weszli: Rafał Nowakowski (przewodniczący), Andrzej Ławniczak i Stanisław Hinc.

Organizatorzy zadbali również o szereg innych atrakcji konkursowi towarzyszyły występy artystyczne, świąteczny kiermasz ozdób, pokaz kulinarny z degustacją, porady dietetyka oraz liczne atrakcje dla dzieci, w tym poszukiwania wielkanocnego zajączka, czy film "Zając Max ratuje Wielkanoc"". Odbył się także konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Do tego konkursu zgłoszono niemal 40 prac.

Wyniki V Chmieleńskich Babek Wielkanocnych:

nagroda w kategorii "Smaczna":
I miejsce- Teresa Piask za "Babkę drożdżową pulchną"
Wyróżnienie - Aleksandra Lena oraz Alicja Napieralskie za "Wiosenną Babkę Czekoladową z Herbatą Matha w wesołym towarzystwie"

nagroda w kategorii "Pulchna":
I miejsce- WTZ w Chmielnie za "Babkę kę WTZ- tkę"
Wyróżnienie- Teresa Cierocka za "Babkę Cytrynową"

nagroda w kategorii "Estetyczna":
I miejsce- ŚDS w Chmielnie za "Babkę Marchewkową"
Wyróżnienie - Magdalena Makurat za "Babkę Mascarpone"

nagroda w kategorii "Tradycyjna":
I miejsce- Urszula Konkel za "Babkę Parzoną"
Wyróżnienie - Klaudia Naczk za babkę "Biało-Czarną"

nagroda w kategorii "Pomysłowa":
I miejsce- Ekobabki - Koło Gospodyń Wiejskich za "Babę z Jajem pod napięciem"
Wyróżnienie - Jan Leyk za "Babke Korzenną"

nagroda w kategorii "Kaszubska":
I miejsce- KGW w Borzestowskiej Hucie za "Babkę Drożdżową"
Wyróżnienie- Katarzyna Bieszke za "Babkę z Żuromina"

nagroda w kategorii "Bajeczna":
I miejsce- KGW Kaszubskie Serca z Garcza za babkę "Biały Shrek"
Wyróżnienie- Grupa "Motylki" z Przedszkole Samorządowe Baśniowa Kraina w Chmielnie za babkę "Motylkowy Szał"

Nagroda specjalna Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) dla KGW Sławki za "Dwukolorową babkę majonezową

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.