Chmielno. Nagrodzono laureatów konkursów literackich

poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r., 12:02
fot. nadesłane

Na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie odbyło się rozdanie nagród literackich w konkursach "O Złote Pióro Wójta Gminy Chmielno" oraz "Słowotok" organizowanych przez Stowarzyszenie Ludzi z Inicjatywą "Chmielno NON-STOP".

Galę rozpoczął występ sierakowickiego zespołu działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury - Pivnic Band pod opieką Adriana Klawikowskiego. Po przywitaniu obecnych i przybliżeniu gościom historii obu konkursów, nastąpił najważniejszy moment dla zebranych, a więc wręczenie nagród. Na początek - IV Konkurs "O Złote Pióro Wójta Gminy Chmielno". Laureaci są autorami utworów poetyckich, które w swojej tematyce nawiązują do Gminy Chmielno.

Nagrody z rąk Wójta Gminy Chmielno Michała Melibrudy, Przewodniczącego Rady Gminy Chmielno Stanisława Klimowicza, Edyty Klasa - Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie oraz jednej z członkiń jury oraz Prezesa Chmielno NON-STOP Piotra Chistowskiego otrzymali:

1 miejsce za utwór "Rozmowa z Damroką" - Jerzy Stachurski
2 miejsce za utwór "Chmieleński październik" - Helena Bronk (SP w Kiełpinie)
3 miejsce za utwór "Kim jest?" - Marta Toporek (ZSZiO w Kartuzach)
Wyróżnienie za utwór "Leśna rozprawa" - Agnieszka Hirsz
Wyróżnienie za utwór "Chmielno, co bramy kościoła..." - Karolina Jeżewska (ZSZiO w Kartuzach)
Wyróżnienie za utwór "Moje spojrzenie na Chmielno" - Dominika Czaplińska (SP w Przodkowie)


Włodarz gminy - Michał Melibruda, podziękował laureatom oraz organizatorom, a także wyraził dumę z tego, jak konkurs się rozrasta i bierze w nim udział coraz więcej uczestników.

Wyrazy wdzięczności wyraził także zwycięzca IV Konkursu "O Złote Pióro Wójta Gminy Chmielno", Jerzy Stachurski. Przyznał, że ta nagroda ma dla niego szczególne znaczenie, gdyż otrzymał on "u swoich" w powiecie kartuskim. Jerzy Stachurski w tym roku świętuje 45-lecie swojej działalności artystycznej. Jest uznanym i wielokrotnie nagradzanym poetą i kompozytorem. Obecnie pracuje jako Dyrektor Zespołu Szkół w Czeczewie.

IV Konkurs "O Złote Pióro Wójta Gminy Chmielno" odbył się dzięki dotacji Gminy Chmielno oraz przy Patronacie Honorowym Michała Melibrudy - Wójta Gminy Chmielno. Z kolei laureaci VI Powiatowego Konkurs Literacki "Słowotok" są autorami prozy do pięciu stron A4. Mile widziany był wątek kryminalny.

Prace w kategorii "Szkoły Podstawowe" oceniało jury w składzie: Joanna Bigus, nauczycielka języka polskiego w I LO w Kartuzach (przewodnicząca jury), Dominika Kostrzewa - nauczycielka języka polskiego w ZSZiO w Kartuzach oraz Teresa Monika Rudzka - pisarka. Nagrody z rąk Aleksandry Kuczkowskiej - Dyrektora Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Kartuzach oraz Prezesa Chmielno NON-STOP Piotra Chistowskiego otrzymali:

1 miejsce za utwór "Rozwiany Puch" - Lena Jaroszewska (ZKiW w Dzierżążnie)
2 miejsce za utwór "Rodzina po fakcie" - Martyna Felskowska (SP w Miechucinie)
3 miejsce za utwór "Zagadkowy Warszawiak" - Dominika Wiczkowska (ZKiW w Klukowej Hucie)
Wyróżnienie za utwór "Szyfr" - Julia Okuniewska (SP w Chmielnie)
Wyróżnienie za utwór "Misja" - Jakub Bałenkowski (SP nr 2 w Kartuzach)
Wyróżnienie za utwór "Damroka i książę Witold" - Kamil Makurat (SP w Chmielnie)
Wyróżnienie za utwór "Morderca z Chmielna" - Karolina Kaminska (SP w Sulęczynie)


Wydarzenie oprócz zespołu Pivnic Band uświetnił występ uczennicy Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach - Khrystyny Fetisovej, która zauroczyła swoim śpiewem wszystkich obecnych na gali.

Prace w kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne oraz Dorośli oceniało jury w składzie: Paweł Pytka - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Staniszewie (Przewodniczący), Iwona Pek - nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach oraz Anna Stefanowska - poetka i nauczyciel. Nagrody wręczali: Aleksandra Kuczkowska jako przedstawiciel Starostwa, a także przewodniczący jury Paweł Pytka oraz organizator Piotr Chistowski.

W kategorii "Szkoły Ponadgimnazjalne" nagrody otrzymali:

1 miejsce za utwór "Tajemnica gór" - Wiktoria Głodowska (ZST w Kartuzach)
2 miejsce za utwór "Anioł Stróż" - Martyna Bladowska (ZSP w Somoninie)
3 miejsce za utwór "Nonsens" - Julia Steinka (ZSZiO w Kartuzach)
Wyróżnienie za utwór "Rozbity wazon" - Patrycja Kalkowska (ZSZiO w Kartuzach)


W kategorii "Dorośli" nagrody otrzymali:

1 miejsce za utwór "Srebrny guzik" - Krystyna Domańska
2 miejsce za utwór "Rower" - Mariola Okrój-Sitterlee
3 miejsce za utwór "Tajemnica Grodu" - Marta Jelińska


VI Powiatowy Konkurs Literacki "Słowotok" odbył się dzięki dotacji Powiatu Kartuskiego oraz przy Patronacie Honorowym Bogdana Łapy - Starosty Kartuskiego.

W konkursie "Słowotok" po raz pierwszy przyznano Nagrodę Specjalną. Otrzymała ją Anna Andriskowska - uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach. Nie zakwalifikowała się do konkursu głównego, bowiem jej praca nie spełniała regulaminu. Nie zmieściła się w 5 stronach formatu A4, ale w 12! Wyróżniona została, za niezwykle dojrzały tekst, mówiący o historycznych dziejach Borzestowa i Chmielna.

Wszyscy laureaci konkursów otrzymali nagrody książkowe, a zwycięzcy w poszczególnych kategoriach dodatkowo statuetki. Oprócz tego dla laureatów zostaną zorganizowane warsztaty literackie.

nadesłane

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.