Już po raz dziesiąty dzielili się krwią w Kamienicy Królewskiej

poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r., 13:01
fot. nadesłane

Blisko 12 litrów drogocennego płynu, najcenniejszego lekarstwa udało się zebrać podczas sobotniej akcji oddawania krwi w Kamienicy Królewskiej. Płynem dającym nadzieję i ratującym życie podzieliło się 26 osób, choć chętnych do podarowania daru krwi było o wiele więcej.

Parafialny Klub Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej już po raz dziesiąty zorganizował akcję oddawania krwi. Tym samym w sobotę przy tamtejszej remizie OSP stanął krwiobus.

Na sobotni apel parafialnego Klubu HDK odpowiedziało 36 osób. Krew oddać mogło jedynie 26 z nich. Łącznie zebrano 11,7 litrów krwi.

- Ilość osób, które uczestniczyły w akcji przynosi nam satysfakcję, ponieważ widzimy, że są ludzie chętni nieść pomoc innym i chcą spełnić humanitarną powinność. Bycie honorowym dawcą krwi jest szczególnym wyzwaniem dla każdego człowieka,przede wszystkim jednak dla chrześcijanina, który został powołany do składania ofiary z siebie dla dobra drugiego człowieka. Regularne oddawanie krwi daje dawcy nie tylko satysfakcję z niesienia pomocy innym, ale również pewne korzyści. Pozwala przede wszystkim stale kontrolować stan własnego zdrowia, ponieważ krew dawcy za każdym razem poddawana jest dokładnej analizie - podkreśla Irena Gliszczyńska z Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej.

- Pragnę serdecznie podziękować za wrażliwość i bezinteresowne poświęcenie. To dzięki wam wielu będzie mogło znowu cieszyć się zdrowiem. Życzę wszelkiej pomyślności, satysfakcji zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym, a także, by zawsze otaczali was ludzie, tak samo jak wy- życzliwi i otwarci - podsumowuje.

Warto po raz kolejny przypomnieć, że krew jest towarem deficytowym. Najcenniejszym lekarstwem, którego nie da się zastąpić. Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co minutę, średnio dla jednej na dziesięć osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle kilkanaście minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.

Tym ratującym życie płynem można dzielić się od poniedziałku do piątku w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kartuzach (przy Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach) w godzinach od 7.00 do 12.00.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.