Live streaming - checklista

wtorek, 9 kwietnia 2019 r., 10:57
fot. nadesłane

Organizujesz koncert, festiwal, zawody sportowe, czy konferencję branżową? Chciałbyś przeprowadzić transmisje na żywo, którą można by obejrzeć odpłatnie w sieci? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Niezależnie od tego czy będzie podejmować się tego zadania we własnym zakresie, czy też zlecisz live streaming zewnętrznej firmie, przygotowaliśmy dla Ciebie listę rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy planowaniu każdej transmisji online. Rzeczy te mogą bowiem ustrzec Cię przed wieloma problemami, jakie niestety mogą pojawić się w trakcie transmisji.

Kamery

Kamery są rzeczą niemal oczywistą. Bez kamer nie da się przecież produkować sygnału wideo. Zadbaj o to by przygotować odpowiednią ilość kamer na wypadek, gdyby jakaś przestała działać. OK., żarty na bok. Od ilości i jakości kamer i sprzętu wspomagającego - statywów, stanowisk operatorskich, kranów kamerowych, zależy jakość produkowanego materiału. Mówiąc o jakości mamy tu na myśli zarówno rozdzielczość obrazu jak i atrakcyjność ujęć. Dziś standardem jest wideo w jakości Full HD. Jeśli chcemy nadać dynamiki naszej transmisji musimy przygotować odpowiednią sprzętu zapewniającego realizację różnorodnych ujęć. Dubli na żywo nie da się przecież zrobić.

Wóz transmisyjny
Wóz transmisyjny, wyposażony w łącze satelitarne, przydaje się głownie podczas realizacji transmisji w terenie, zwłaszcza w miejscach z ograniczonym dostępem do Internetu. Przy skomplikowanych realizacjach, wymagających bieżącej realizacji wideo z kilku lub kilkunastu kamer, niezbędnym elementem będzie także reżyserka.

Serwery
Przepustowość serwerów, na których dystrybuowany jest sygnał wideo jest kluczowa dla sukcesu każdej transmisji. Musisz pamiętać, że nigdy tak naprawdę nie wiesz ile osób zdecyduje się wykupić dostęp do Twojego live streamu. Transmisje cieszące się dużą popularnością muszą być przygotowane na każde obciążenie serwerów. W branży co chwilę słyszy się historie live streamów zakończonych klapą, gdyż ich organizatorzy nie zabezpieczyli się odpowiednio na wypadek nagłego skoku popularności. Innymi słowy, koncert głównej gwiazdy Twojego festiwalu może nagle chcieć zobaczyć dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy osób, które nie ujawniły się wcześniej. Musisz być na to przygotowany. Takie obciążenie serwerów może położyć całkowicie nieprzygotowaną na to stronę. Zainteresowani nie kupią dostępu, ci co go kupili nie będą mogli oglądać, a Ty stracisz zarówno potencjalnych klientów, jak i zyski z tych, którzy będą żądać zwrotu pieniędzy. Czy można wyobrazić sobie gorszy scenariusz?

Player wideo
Player wideo z systemem pay per view (płatność za oglądanie) to podstawa każdego komercyjnego live streamu. Warto zadbać o to by wybrane rozwiązanie było pewne, a więc sprawdzone podczas realizacji dużych transmisji. Jak je sprawdzić? Wystarczy zapytać wprost - jakie transmisje ma na swoim koncie ten player, a potem poszukać w sieci opinii widzów owego live streamu.

Animacje i grafiki
Nie jest to element obowiązkowy, niemniej transmisje telewizyjne przyzwyczaiły nas już do nich tak mocno, że trudno nam się z nimi rozstać. Czy wyobrażamy sobie mecz bez statystyk? Zawody sportowe bez dodatkowych informacji o zawodnikach?

Śledzenie nielegalnych streamów
Wraz z rosnącą popularnością komercyjnych transmisji online rośnie też liczba użytkowników Internetu, którym na przekór interesom organizatorów udostępniają je nieodpłatnie np. na swoim kanale YouTube. Wybierając firmę, która będzie obsługiwać Twoją transmisję zapytaj o stosowane przez nią metody walki z nielegalnymi streamerami.

Autor: https://streamonline.pl/

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.