Somonino. Pijani kierowcy wiozą śmierć - o skutkach picia alkoholu i zażywaniu narkotyków z młodzieżą

wtorek, 9 kwietnia 2019 r., 11:20
fot. AL

Jazda samochodem i tor przeszkód w alko i narkogoglach, pokaz udzielania pierwszej pomocy, czy konkurs, w którym nagrodą główną był kurs na prawo jazdy - tak w wielkim skrócie można podsumować akcję kartuskiego sanepidu skierowaną do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, a uświadamiającą ich przed zagrożeniami czyhającymi na nich wskutek spożywania alkoholu i zażywania narkotyków.

W piątkowe przedpołudnie na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie odbył się finał akcji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kartuzach. Miała ona na celu pokazanie młodzieży, jakim zagrożeniem jest spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków, a tym bardziej prowadzenie pod ich wpływem pojazdów.

- Inspekcja sanitarna zajmuje się profilaktyką zdrowotną. Pomysł zorganizowania takiej akcji zrodził się po tym, jak w ostatnim czasie na terenie powiatu doszło do wypadków drogowych z udziałem młodych ludzi. Dość spora liczba uczniów szkół ponadgimnazjalnych posiada już prawo jazdy lub jest w trakcie robienie kursu, dlatego uznaliśmy, że warto zorganizować dla nich imprezę profilaktyczną, żeby uświadomić ich jak wielkim zagrożeniem jest użycie substancji narkotycznych czy alkoholu przed jazdą samochodem - podkreśla Krystyna Wereszczyńska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kartuzach.

I tak w ramach piątkowego wydarzenia młodzież z trzech szkół średnich z Sierakowic, Przodkowa i Somonina miała okazję pokonać tor przeszkód w alko i narkogoglach. Mogli zobaczyć jakie to uczucie zarówno siedząc za kierownicą samochodu, jak i pokonując go pieszo. Sprawdzili też, czy zjadając jabłko bądź popularnego batona z alkoholem, policyjny alkotest wskaże stan nietrzeźwości oraz poznali zasady udzielania pierwszej pomocy.

Jednym z punktów imprezy był też finału międzyszkolnego konkursu wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz negatywnych skutkach spożywania alkoholu oraz innych środków psychoaktywnych w tym środków zastępczych.

Konkurs składał się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej każdy z dziewięciorga uczestników odpowiadał na pięć pytań. Część praktyczna polegała na wykonaniu kilku zadań, które z pozoru wydawały się być łatwe, a w rzeczywistości są praktycznie nie do wykonania przez uczestnika w alkogoglach lub narkogoglach. Było o co walczyć, bo zwycięzca otrzymał kurs prawo jazdy ufundowany przez wójta gminy Somonino. A wygrała go Paulina Wolska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach.

Fundatorami nagród w konkursie były Sierakowice, Przodkowo i Somonino oraz prywatni przedsiębiorcy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.