Jan Paweł II ma być patronem Sierakowic. Tak zdecydowali parafianie i Rada Gminy

wtorek, 9 kwietnia 2019 r., 18:18
fot. AL

Sierakowice będą miały swojego patrona. Ma zostać nim św. Jan Paweł II. Za wyborem tego świętego opowiedziało się 2.208 sierakowickich parafian, co jak wyliczył Mirosław Kuczkowski, ma odzwierciedlać zdanie około 40 proc. wiernych uprawnionych do jego wyrażenia. Wolę ustanowienia papieża-Polaka patronem Sierakowic jednogłośnie wyrazili też radni gminy.

We wtorek odbyły się aż dwie sesje Rady Gminy Sierakowice. Pierwszą z nich zwołano specjalnie po to, by Rada Gminy wyraziła wolę ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Sierakowic.

- O tym, żeby Sierakowice miały swojego patrona mówiło się już zgoła od kilku lat, natomiast ten rok szczególnie nabrał wśród mieszkańców większej determinacji. Zbierano podpisy, które potwierdzałyby wolę naszego lokalnego środowiska, żeby ustanowić Sierakowicom patrona św. Jana Pawła II. Uważam, że jest to godna postać, godna tych wspaniałych Sierakowic. Skoro mieszkańców tak uważają, a głos ludu głosem Boga, samorząd może w zasadzie tylko wysłuchać i zagłosować za takim patronem - mówił wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela.

O ustanowienie patronatu Sierakowic przez św. Jana Pawła II wystąpili przedstawiciele parafii sierakowickich, stowarzyszeń i wspólnot katolickich, niektóre z lokalnych firm, szkół podstawowych, a także osoby prywatne.

Jak wyjaśniał przewodniczący Rady Gminy Sierakowice Mirosław Kuczkowski, w ostatnim czasie zbierano podpisy poparcia dla inicjatywy nadania Sierakowicom patrona św. Jana Pawła II. W obu sierakowickich parafian pod dokumentem podpisało się łącznie 2.208 osób, co według wyliczeń szefa sierakowickich rajców ma stanowić zdanie aż 40 proc. parafian.

Obecnie w Polsce swoich patronów posiada 150 miast, w tym dziesięć pomorskich miejscowości. Jan Paweł II jest patronem dziewięciu polskich miast.

Uchwałę w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Sierakowickich poparło 14 radnych, a więc wszyscy obecni na wtorkowym posiedzeniu. Sesję zakończyła wspólna modlitwa.

Teraz sierakowicki samorząd wystąpi do ks. Ryszarda Kasyny, biskupa pelplińskiego o wszczęcie procedury kościelnej w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Sierakowic. Ponadto 6 czerwca ma być świętem patrona Sierakowic.

Poniżej przedstawiamy uzasadnienie uchwały.

"Jan Paweł II przez prawie 27 lat posługiwał na Stolicy Piotrowej, pozostawił po sobie niezwykły dorobek intelektualny. Był wielkim filozofem i teologiem. Ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 43 listy apostolskie. Odbył 104 zagraniczne podróże apostolskie, w tym osiem razy do Polski. Jednym z takim miejsc, do których pielgrzymował była stolica naszej diecezji - Pelplin. Msza św. została odprawiona na ówczesnej Górze Biskupiej 6 czerwca 1999 roku. Na wzgórzu widoczny był ołtarz i 33 metrowy krzyż ze stali nierdzewnej. Po pielgrzymce do Sierakowic wróciły dwa główne elementy ołtarza tj. stół ofiarny i sieć z dwoma ptakami, które obecnie znajdują się w centrum Sierakowic. Innym elementem przypominającym nam w Sierakowicach Polaka Pielgrzyma jest rzeźba przedstawiająca Jana Pawła II na "ekranie telebimu". Natomiast, przy głównej alei prowadzącej do ołtarza stoi obelisk upamiętniający mszę św. w Pelplinie. Tworzą go cztery granitowe bloki, połączone w części centralnej kulistą formą z blachy nierdzewnej, symbolizującą hostę. Gmina Sierakowice współfinansowała te ważne przedsięwzięcia, a autorem projektów jest artysta rzeźbiarz Jarosław Wójcik, mieszkaniec Sierakowic. Wykonawcami prac byli lokalni rzemieślnicy i mieszkanki Sierakowic.

Uchwałą Rady Gminy Sierakowice z 2006 roku powołano Park Kulturowy Ośmiu Błogosławieństw. Nazwa parku nawiązuje do myśli przewodniej VII pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 roku, której tematem było rozważanie ośmiu błogosławieństw. W Sierakowicach znajduje się również ulica imieniem Jana Pawła II.

Ponadto od 2000 roku odbywają się corocznie w październiku - miesiącu związanym z papieżem, Biegi Uliczne "Wokół Ołtarza Papieskiego", w których licznie biorą udział dzieci, młodzież i dorośli. Hasło biegów w 2018 roku było następuje "Jan Paweł II orędownikiem życia rodziny w trzeźwości. Promieniowanie ojcostwa". Również corocznie 6 czerwca przy Ołtarzu Papieskim odprawiane są nabożeństwa i organizowane koncerty z okazji pielgrzymki papieża do Pelplina. W 2003 roku posadzono "Dąb 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II".

W parafii św. Marcina w Sierakowicach znajdują się relikwie świętego, a od tego roku organizowana jest Ekstremalna Droga Krzyżowania Sierakowice - Sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie pod nazwą "Niebieska - św. Jana Pawła II".

Jan Paweł II poprzez swoją działalność przemawiał do świata ukazując nie tylko fundamenty chrześcijańskiego posłannictwa, ale także problemy pracy i sprawiedliwości społecznej. Zdecydowanie również bronił ludzkiego życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Przesłanie świętego są dla nas uniwersalne i ponadczasowe.

W budowaniu naszej tożsamości na zasadach, o których nauczał Jan Paweł II powinniśmy stale uczestniczyć, a także wzmacniać się duchowo. Na tej drodze mogą nas wspierać święci patronowie. Mając św. Jana Pawła II za religijnego opiekuna możemy dalej iść przez świat licząc na Jego pomoc."


AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.