Gimnazjaliści rozpoczęli testy. Mimo strajku egzaminy odbywają się bez przeszkód

środa, 10 kwietnia 2019 r., 10:38
fot. MD-Z

Uczniowie klas trzecich gimnazjum w środę rozpoczęli egzaminacyjny maraton. To ostatni rocznik, który po reformie przystępuje do egzaminów na tym etapie kształcenia. W powiecie kartuskim wiedzę sprawdza ponad 1770 uczniów z 31 szkół. Egzaminy udało się zorganizować bez przeszkód mimo trwającego strajku nauczycieli.

W powiecie kartuskim testy gimnazjalne przebiegają bez przeszkód mimo trwającego strajku. Dyrektorzy poszczególnych placówek dołożyli wszelkich starań, by stworzyć komisje egzaminacyjne. Przypomnijmy, że w powiecie kartuskim strajkuje większość szkół poza gminami Chmielno, Przodkowo i Stężyca ( w gminach Żukowo i Sulęczyno przystąpiła do niego część szkół).

W województwie pomorskim do egzaminu przystąpiło około 22.800 uczniów z 422 szkół. W powiecie kartuskim ponad 1770 uczniów z 31 szkół.

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części, podzielonych na dwa poziomy. W pierwszym dniu młodzież mierzy się z częścią humanistyczną i sprawdza wiedzę z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. W czwartek młodzież przystąpi do zmagań z wiedzy matematyczno-przyrodniczej i przedmiotów przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki. W piątek gimnazjaliści przystąpią do testów z języka obcego nowożytnego.

- Zadania egzaminacyjne sprawdzają wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej na trzeci etap edukacyjny dla przedmiotów objętych daną częścią egzaminu. Mogą też odnosić się do treści nauczania - wymagań szczegółowych z zakresu danego przedmiotu ujętych w podstawie programowej dla tego przedmiotu na drugi etap edukacyjny. Zatem wymagania egzaminacyjne są tożsame ze szczegółowymi wymaganiami ściśle określonymi w podstawie programowej - informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku.

Arkusze egzaminacyjne z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, z zakresu przedmiotów przyrodniczych oraz z zakresu języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym zawierają tylko zadania zamknięte, natomiast zestawy egzaminacyjne z zakresu języka polskiego, z zakresu matematyki oraz z zakresu z języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym - zarówno zadania zamknięte, jak i zadania otwarte.

Testy gimnazjalne odbywają się w tym roku po raz ostatni. W związku z reformą oświaty, w czerwcu szkolne mury opuszczą ostatni absolwenci gimnazjów.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.