Przodkowo. Zerówkowicze z podstawówki szukali zajączka

środa, 10 kwietnia 2019 r., 11:54
fot. Longina Templin

W wtorkowe przedpołudnie najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Przodkowie wraz z wychowawczyniami szukali wielkanocnego zajączka. Z koszyczkami w rękach i piosenką "Idą święta wielkanocne" ruszyły na boisko, na którym czekały dla wszystkich dzieci świąteczne prezenty. Z odnalezieniem podarunku nie było problemów. Radości było co niemiara.

- Zajączek przyniósł mi jajko do pryskania, pistolet na wodę i słodycze. W lany poniedziałek będę pryskać, tak jak w zeszłym roku, mamę, babcię, ciocię Anię i wujka Tomka - oświadczyła Małgosia Flis.

Małgosia Tomczyk była zdziwiona tym, co znalazła. Uznała, że taki prezent bardzo się jej przyda. Podobnie jak jej koleżanka w święta Wielkanocne będzie pryskała jajkiem i pistoletem swoją rodzinę. Postanowiła też, że zje tylko połowę słodyczy, a pozostałą część zostawi sobie na później.

Gabriel Pietruk wiedział, że szukanie zajączka jest tradycją. Wspomniał też, że do tradycji zalicza się chodzenie do kościoła w Wielką Sobotę ze święconką. Co potwierdziły obydwie Małgosie, które chodziły już z koszyczkami, aby poświecić znajdujące się w nim pokarmy.

- To odbywający się w naszej szkole Gminny Konkurs Ozdób Wielkanocnych "podrzucił" nam pomysł na szukanie zajączka. Dzieci w koszyczkach przyniosły marchewki dla zająca. W ten sposób miały się nauczyć, że nie tylko trzeba brać, ale dać też coś od siebie. Jeżeli ktoś zapomniał przynieść marchewkę, to inne dzieci się dzieliły, aby każdy miał coś w koszyku. Podarunki zafundowali rodzice. - powiedziała Ewelina Browarczyk.

- Głównym celem naszego pomysłu było krzewienie wielkanocnych tradycji. W szkole warto o tym przypominać. To bardzo ważne. Dzieci od samego rana, nie mogły się doczekać, kiedy pójdą szukać zajączka. Dzisiaj na zajęciach będą jeszcze robiły świąteczne koszyczki. Wcześniej zasialiśmy też owies. Dzieci bardzo o niego dbają. Zaglądają i podlewają, by potem wziąć go domu na święta - dodała Jolanta Puzdrowska.

Pieczę nad całym wydarzeniem sprawowały nauczycielki - Ewelina Browarczyk, Jolanta Puzdrowska i Ewelina Wierczyńska.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.