Przodkowo. Wyłoniono zwycięzców gminnego konkursu "Rôdno Mòwa"

środa, 10 kwietnia 2019 r., 21:13
fot. Longina Templin

W wtorkowe przedpołudnie odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rôdno Mòwa". Do rywalizacji przystąpiło 26 osób - przedszkolaki, zerówkowicze, uczniowie klas I - VIII i gimnazjaliści. Reprezentowali oni Przedszkole Samorządowe w Przodkowie, Szkołę Podstawową w Przodkowie oraz szkoły z Wilanowa, Pomieczyna, Szarłaty i Czeczewa.

Recytatorzy przedstawiali m. in. utwory takich autorów jak Ewa Warmowska, Stanisław Janke, Roman Drzeżdżon i Aleksander Majkowski.

Jury brało od uwagę pamięciowe opanowanie utworów, ich interpretację i poprawność wymowy w języku kaszubskim. Ponadto dobór tekstów powinien być dostosowany do wieku uczestnika.

Konkurs przebiegał w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola i klasy "0", klasy I-III, IV-VI oraz klasy VII - VIII i gimnazja.

Jury w składzie: Maria Krauza, Barbara Galińska, Katarzyna Wenta, Elżbieta Pielowska i Wioletta Wenta wydało następujący werdykt:

Przedszkola i zerówki
1. Malwina Orłowska
2. Amelia Krieger
3. Mikołaj Sypion i Michał Barzowski

Wyróżnienia: Kacper Domaszk, Amelia Kowalkowska, Zofia Drążkowska i Gracjan Naczk.

Klasy I - III
1. Kornelia Wrońska i Sandra Jankowska
2. Mariusz Formella i Michał Krefta

Klasy IV - VI
1. Nikola Brzozowska
2. Amelia Sirocka
3. Franciszek Rebicki i Szymon Chmielewski

Wyróżnienia: Magdalena Konkol i Nikola Ziemann

Klasy VII - VIII i gimnazja
1. Oliwia Paczoska i Anna Frankowska
2. Monika Kreft
3. Paulina Bysewska

Wyróżnienia: Wiktoria Dawidowska i Aleksandra Klinkosz

Na eliminacje powiatowe postanowiono wytypować następujące osoby:

Zerówka i przedszkole:
Malwina Orłowska i Amelia Krieger

Klasy I - III:
Kornelia Wrońska i Sandra Jankowska

Klasy IV - VI:
Nikola Brzozowska i Amelia Sirocka

Klasy VII, VIII i gimnazja:
Oliwia Paczoska i Anna Frankowska

- Celem konkursu jest kultywowanie tradycji, a także pielęgnacja języka kaszubskiego. Uczestnicy przygotowują się czasami przez cały rok. Poznają zasady ortograficzne i jak czytać tekst w języku kaszubskim. Mają też okazję poznać twórców literatury kaszubskiej. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane do konkursu. Nie można powiedzieć, aby z rok na rok poziom się nie obniżał, jednak zauważalna jest mniejsza ilość chętnych dzieci. Może dlatego, że mają one wiele innych zainteresowań. Staramy się o to, aby ich skłonić do brania udziału w tym konkursie - powiedziała Barbara Galińska, członkini jury.

- Jest mi trochę smutno, bo uczestników konkursu jest coraz mniej. Widać tendencję spadkową. Powodem może być m. in. to, że to komputer "kradnie" recytatorów. Ponadto w domach brakuje kultury kaszubskiej. Rodzice coraz mniej są zainteresowani rozmowami z dziećmi po kaszubsku. W przodkowskiej gminie nie ma języka kaszubskiego w klasach I III - wyznała Róża Rzeszewicz, prezeska przodkowskiego oddziału ZKP.

Dyplomy i nagrody, które ufundował przodkowski samorząd, wręczył wójt Andrzej Wyrzykowski.

Organizatorem konkursu był przodkowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego przy współpracy Stowarzyszenie Na Kraju z Rębu.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.