Młodzież solidarna z nauczycielami - strajk uczniowski w Kartuzach

czwartek, 11 kwietnia 2019 r., 16:22
fot. MD-Z

"Murem za nauczycielami", "Wspieramy Was", "Razem damy radę", "Stop deformacji edukacji" - m.in. takie hasła towarzyszyły uczestnikom czwartkowej manifestacji w Parku Solidarności w Kartuzach. W geście solidarności ze strajkującymi nauczycielami młodzież zorganizowała tam strajk uczniowski. Przybyli na niego nie tylko uczniowie kartuskich szkół, ale też ich absolwenci oraz mieszkańcy, chcący wyrazić swoje poparcie dla protestujących.

W czwartkowe popołudnie kilkadziesiąt osób m.in. uczniowie kartuskich szkół średnich i podstawowych, młodzież z Sierakowic, a także absolwenci oraz mieszkańcy Kartuz. Młodzież w ten sposób chciała wesprzeć nauczycieli, ale też wyrazić swój sprzeciw wobec stanu polskiego systemu oświaty.

- Zgromadziliśmy się, bo wspieramy nauczycieli, ale też prawa uczniów. Nasza manifestacja jest legalna i apolityczna. Spotykamy się w geście wsparcia dla nauczycieli, ale nie tylko. Szkoła to wspólnota, nasze dobro wspólne. My młodzież kartuskich i trójmiejskich szkół, walczymy o nasze prawa. Jesteśmy świadomi tego, że działania władz mają na celu ograniczenie społeczeństwa, ogłupienie nas. Niewykształconą masą, bez wartości, priorytetów i ambicji, bez perspektyw rozwoju najłatwiej się rządzi, manipuluje i wpływa na każdą sferę życia. Edukacja to podstawa, to nasza przyszłość - podkreślała Marta Goluch, jedna z organizatorek kartuskiego strajku.

- Walczmy po stronie tych osób, dzięki którym możemy współtworzyć naszą przyszłość. Najważniejsze wartości, które tworzą człowieka to: wolność, równość i edukacja! - zaznaczała.

Na kartuską manifestację przybyli także uczniowie z Trójmiasta m.in. Klaudia Murszewska, koordynatorka Strajku Uczniowskiego na Pomorzu.

- Strajk powstał w jednej sekundzie, kiedy rozmawialiśmy o tym, jak wygląda polskie szkolnictwo i porównywaliśmy je z innymi systemami w całej Europie. Doszliśmy do wniosku, że nie chcemy takiej dłużej takiej szkoły. Chcemy zmian, żeby to wszystko wyglądało inaczej. Chcemy dobrze dla naszych nauczycieli, bo jak może dobrze funkcjonować szkoła, w której ludzie nie są szczęśliwi, nie realizują się? I wtedy narodził się pomysł, by stworzyć strajk uczniowski. Chcieliśmy coś zmienić i wnieść coś nowego do naszych umysłów i polskiego społeczeństwa. Dziś strajk uczniowski to ponad 150.000, które chcą zmiany i nie pozwolą, by polskie szkoły funkcjonowały, jak w tej chwili. Tym razem się nie ugniemy. Ten moment jest zmianą - mówiła Klaudia.

W trakcie demonstracji jedna z uczestniczek przytoczyła list Fundacji Młodzieży Activis (z pełną treścią można zapoznać się tutaj), skierowany m.in. do Kancelarii Prezydenta i MEN.

- Jako byli i obecni uczniowie i uczennice chcielibyśmy wyrazić przede wszystkim swoje zrozumienie i poparcie dla wszystkich protestujących nauczycieli, równocześnie podkreślając, że mamy pełne prawo wyrazić naszą solidarność, gdyż tak samo jak nauczyciele czujemy się dotknięci zaistniałą sytuacją(…). Mamy największą możliwość obserwacji tego, jak wiele serca i pracy wkładają nauczyciele w proces edukacji. Widzimy ile trudu, zaangażowania oraz poświecenia czasu wolnego wymaga oddanie swojego życia misji, jaką jest kształcenie młodych pokoleń. Równocześnie mamy świadomość, że poziom wykształcenia młodych ludzi ma ogromny wpływ na przyszłość naszą, jak i naszego kraju - czytała Roksana Rybakowska.

Poparcie dla nauczycieli wyrazili też uczniowie z Sierakowic.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.