Żukowo. Modernizacja ulicy 3 Maja zakończona

piątek, 12 kwietnia 2019 r., 17:20
fot. Longina Templin

Kiedy późną jesienią ubiegłego roku rozpoczęto przebudowę ul. 3 Maja, mieszkańcy tego rejonu miasta i zmotoryzowani użytkownicy tej drogi nie byli zachwyceni. Uważano bowiem, że prace trwają zbyt długo, a zakaz korzystania z niej utrudnia im życie. Inwestycję już zakończono. Od trzech tygodni ulica jest już przejezdna. Wczoraj odbyły się odbiory techniczne.

Na dwustumetrowym odcinku wykonano nawierzchnię asfaltową (od mostku nad Radunią do przebudowywanej w tej chwili przyszłej siedziby OKiS-u). Wybudowano jednostronny chodnik i wyniesione przejście dla pieszych. Są lampy oświetleniowe i mała architektura - ławki, kosze na śmieci, gazony na kwiaty oraz barierki na moście. W ramach przebudowy zrobiono również sieć wodno - kanalizacyjną.

Dlaczego można było odnieść wrażenie, że prace idą w ślimaczym tempie? - Sytuacja była podobna jak w przypadku innych dróg. Decydując się na porządną kompleksową przebudowę, która ma starczyć na lata, trzeba przede wszystkim rozpocząć od tego, co znajduje się w ziemi. W związku z tym, że dotykaliśmy tkanki starego Żukowa, sieci, które znajdowały się pod ulicą 3 Maja, były w stanie niezadawalającym technicznie. Wodociąg pamiętał zamierzchłe czasy, a kanalizacji sanitarnej w większości tam nie było - wyjaśniał Wiesław Pałka, koordynator referatu inwestycji w żukowskim urzędzie.

- Dzięki naszej decyzji powstała nowa sieć wodociągowa i kanalizacyjna, którą wykonała Spółka Komunalna Żukowo. Przy okazji porządkowano też sieć energetyczną. Panujące warunki były bardzo ciężkie, ponieważ stan wód gruntowych w tym miejscu był bardzo wysoki, co bardzo utrudniało i hamowało realizację tej inwestycji - dodał nasz rozmówca.

Po zakończeniu tej części prac przyszedł czas na asfaltowanie ulicy 3 Maja. Niestety, warunki atmosferyczne uniemożliwiały rozpoczęcie układania warstw bitumicznych. Stąd poślizg w ostatecznym zakończeniu przebudowy drogi.

Wykonawcą modernizacji drogi była firma MTM z Gdyni. Koszt inwestycji to prawie 1,2 mln złotych.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.