Prawie 900 osób uczestniczyło w EDK w Sierakowicach

sobota, 13 kwietnia 2019 r., 07:33
fot. MD-Z

W skupieniu, z modlitwą w sercach 870 osób ruszyło w pierwszej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej Sierakowice. W milczeniu, nocą pokonali łącznie 43 kilometry, kończąc wędrówkę w sanktuarium w Sianowie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyjątkowe wydarzenie dla osób wierzących, które kochają wyzwania i lubią pokonywać własne słabości. To indywidualna wędrówka połączona z duchowymi rozważaniami. W tym roku w trzech terminach odbywa się aż w 25 krajach na całym świecie, w Polsce w 400 miejscowościach na ponad 900 trasach. W tym roku po raz pierwszy EDK zorganizowano też w Sierakowicach.

Na pierwszą edycję sierakowickiej drogi krzyżowej zgłosiła się rekordowa liczba 870 osób. Uczestnicy wyruszyli z Sierakowic i pokonując 43 kilometry przeszli przez Bukowo, Kamienicę Królewską, leśniczówkę w Mirachowie, Kobylasz, Miłoszewo i Głusino. Pielgrzymkę zakończyli w sanktuarium w Sianowie.

W połowie drogi, w mirachowskiej leśniczówce na wędrujących czekali księża. Chętni mogli skorzystać tam z sakramentu spowiedzi.

Wędrówkę poprzedziła msza św. w kościele św. Marcina, którą sprawowali księża z sierakowickich parafii wraz z ks. prof. zw. dr hab. Wojciechem Pikorem, rektorem Wyższego Seminarium duchownego w Pelplinie.

- Chciałbym podziękować księdzu rektorowi za sprawowanie mszy św. i za Słowo Boże. Dziękuję księdzu proboszczowi z naszej parafii za możliwość przygotowania tego wydarzenia i wsparcie od chwili, gdy tylko powstał pomysł Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, do jej zakończenia. Dzięki księdzu Tadeuszowi mamy możliwość powrotu autokarami z Sianowa do Sierakowic. Dziękuję księdzu Markowi, proboszczowi sąsiedniej parafii za włączenie się w zorganizowanie drogi krzyżowej. To dzięki niemu mamy w kościele plakaty i mogliśmy dotrzeć z informacją poza Sierakowice. Dziękuję naszym wikariuszom, którzy służyli nam słowem doradczym, które pozwoliło uniknąć pewnych błędów i wzięli na siebie sprawy, z którymi nam było trudno sobie poradzić. Dziękuję wszystkim księżom, którzy będą spowiadać w Mirachowie. Dziękuję Rycerzom Kolumba, którzy przygotowali trasę i zabezpieczają wydarzenie - mówił Wojciech Labuda, organizator EDK Sierakowice.

Jak zaznaczył, w przygotowanie EDK włączyło się łącznie około 60 osób.

- Przede wszystkim dziękuję wam, którzy podjęliście to wyzwanie i chcecie pójść w EDK. Gdy powstał pomysł organizacji trasy sierakowickiej, mówiłem, że pięknie będzie jeśli udział weźmie 200 osób. Inni mówili o 300-400, a siostra, która pilnowała naszego rejonu, mówiła, by przygotować się na 500. Tymczasem zarejestrowało się 870 osób - mówił organizator.

Najstarszy uczestnik EDK ma 78 lat, najmłodszy 11. Z Sianowa pielgrzymów zabrano autokarami. Pierwszy wyruszył stamtąd około godz. 5.40.

Organizatorzy już dziś zapraszają na kolejną edycję za rok - 4 kwietnia 2020.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.