W czynie społecznym sprzątali Radunię już po raz kolejny

sobota, 13 kwietnia 2019 r., 15:39
fot. AL

Lodówki, telewizor, opony od tira i wiele innych śmieci zebrano z brzegu, koryta i dna rzeki Radunia. W sobotę już po raz kolejny wędkarze, strażacy-ochotnicy i mieszkańcy przeprowadzili akcję sprzątania potoku. W porównaniu z rokiem ubiegłym śmieci przybyło.

Inicjatywa sprzątania rzeki Raduni wypłynęła od wędkarzy. To oni przed kilkoma laty po raz pierwszy zabrali się za sprzątanie kaszubskiego potoku. Co roku w akcji uczestniczy Społeczna Straż Rybacka, koło wędkarskie i klub wędkarski. Od sześciu lat pomagają też druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrzycach zaopatrzeni w swoją łódź. Po raz trzeci do akcji dołączyła też grupa młodzieży pod opieką sołtysa Kiełpina, a po raz pierwszy Ochotnicza Straż Pożarna w Somoninie, dzięki której udało się wyłowić z rzeki m.in. opony od tira.

W sumie za uprzątnięcie rzeki na odcinku od jeziora Trzebno do rezerwatu Jaru Raduni, w sobotę zabrało się ponad 40 osób. Po ponad trzech godzinach pracy i przejściu około 19 kilometrów wzdłuż potoku na swoim koncie mieli pełen kontener śmieci.

Co istotne, ochotnicy rokrocznie sprzątają ten sam odcinek rzeki. Co roku też zadziwia ich to, że znajdują podobną ilość śmieci, a w tym roku miejscami było ich jeszcze więcej. Wciąż zdumiewa też to, co ludzie potrafią wyrzucać do lasów i rzek.

- Znaleźliśmy między innymi komplet opon od tira, błotniki od trabanta, telewizor plazmowy, lodówkę oraz tradycyjnie butelki, papiery, czy plastiki. Cały przekrój śmieci. I niestety było ich więcej niż przed rokiem - podkreśla Komendant Powiatowy Społecznej Straży Rybackiej, Wojciech Gilmeister.

Po ciężkiej pracy był i czas na odpoczynek. Na zakończenie wszyscy zasiedli przy wspólnym ognisku, na które przybyli też wójt gminy Somonino Marian Kowalewski oraz burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.