Pępowo. Gminny konkursu "Rôdno Mòwa". Wyłoniono najlepszych recytatorów

sobota, 13 kwietnia 2019 r., 22:05
fot. Longina Templin

W sobotnie przedpołudnie 27 osób wzięło udział w gminnych eliminacjach Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rôdno Mòwa", które odbyły się SP im. ppor. K. Wickiego w Pępowie. Do rywalizacji stanęli recytatorzy z Banina, Borkowa, Chwaszczyna, Leźna, Niestępowa, Miszewa oraz z trzech podstawówek z Żukowa. Laureaci z każdej kategorii wiekowej reprezentować będą żukowską gminę na szczeblu powiatowym.

Recytatorzy przedstawiali m. in. utwory takich autorów jak Ewa Warmowska, Eugeniusz Pryczkowski, Alojzy Nagel, Janusz Madelski i Jan Trepczyk.

Jury oceniało dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny prezentacji.

Konkurs przebiegał w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola i klasy "0", klasy I-III, IV-VI oraz klasy VII - VIII i gimnazja.

Jury w składzie: Jadwiga Hewelt i Elżbieta Bugajna oceniło uczestników konkursu następująco:

Przedszkola i zerówki
1. Katarzyna Rostalska
2. Dominika Galińska
3. Nikodem Michałowski

Wyróżnienia: Kilian Gromadowski i Alicja Wierczyńska

Klasy I - III
1. Alicja Liberacka
2. Aleksandra Chustak
3. Hanna Sobkowiak

Wyróżnienia: Małgorzata Laskowska i Klaudiusz Łagoda

Klasy IV - VI
1. Alicja Ślugajska
2. Andrzej Galiński
3. Maria Zubko

Wyróżnienia: Agnieszka Ślugajska i Mikołaj Groth

Klasy VII - VIII i gimnazja
1. Michał Galiński
2. Beata Ptach
3. Marta Czerwionka

Wyróżnienia: Jagoda Buszman

- Niestety, z roku na rok konkurs jest coraz słabszy pod względem ilości występujących uczniów i zaangażowania recytatorów oraz nauczycieli. Dotyczy to też zwracania uwagi na przygotowanie, interpretację utworów i na wymowę, szczególnie jeżeli chodzi o klasy IV - VI. Ta grupa zawsze była najsilniejsza i było najwięcej uczestników, a tym razem recytatorów nie było zbyt dużo. Jestem tym trochę zawiedziona. Jedno co jest dobre, że ci nauczyciele, którzy przygotowują, naprawdę zwracają uwagę na dobrą wymowę w języku kaszubskim. Tym jestem zbudowana. Byłoby dobrze, aby te dzieci chciały nadal występować, nabierały pewności siebie, a nauczyciele chcieli to wykorzystać, nawet jeżeli im się nie powiodło. Pomimo tego nadal powinni ich zachęcać i starać się ich dopingować - powiedziała Jadwiga Hewelt, członkini jury.

- Duże podziękowania należą się organizatorom i Krystynie Rogalewskiej, która od lat sprawuje pieczę nad przebiegiem konkursu. Za sprawnie przygotowaną imprezę słowa uznania należą się również paniom z żukowskiego oddziału ZKP - dodała nasza rozmówczyni.

Organizatorami gminnych eliminacji był żukowski oddział ZKP i SP w Pępowie im. ppor. K. Wickiego. Nagrody ufundował żukowski samorząd.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.