Ósmoklasiści rozpoczęli trzydniowe egzaminy

poniedziałek, 15 kwietnia 2019 r., 12:05
fot. MD-Z

W poniedziałkowy poranek uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminów, które sprawdzą ich poziom wiedzy, z którym ukończą szkoły podstawowe. To pierwszy tego typu test po reformie systemu oświaty. Egzaminy potrwają trzy dni. Mimo trwającego strajku nauczycieli, w pierwszym dniu udało się je przeprowadzić bez zakłóceń. Z naszym obiektywem towarzyszyliśmy młodzieży z kartuskiej Jedynki.

W województwie pomorskim do egzaminów ósmoklasisty przystąpiło łącznie 25.243 uczniów z 274 szkół podstawowych. W powiecie kartuskim wiedzę sprawdzało 1.892 osób z 63 placówek.

Egzamin ósmoklasisty składa się z trzech części. W poniedziałek młodzież sprawdzała wiedzę z języka polskiego, we wtorek zmierzy się z matematyką, na środę zaplanowano sprawdzian z języka obcego nowożytnego.

- Zadania egzaminacyjne sprawdzają wiadomości i umiejętności zawarte w wymaganiach określonych w podstawie programowej na drugi etap edukacyjny dla przedmiotów objętych daną częścią egzaminu. Mogą też odnosić się do treści nauczania - wymagań szczegółowych z zakresu danego przedmiotu ujętych w podstawie programowej dla tego przedmiotu na pierwszy etap edukacyjny. Zatem wymagania egzaminacyjne są tożsame ze szczegółowymi wymaganiami ściśle określonymi w podstawie programowej. Zestawy egzaminacyjne z wszystkich części zawierają zarówno zadania zamknięte, jak i zadania otwarte - informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Kartuzach z egzaminem zmierzyło się 81 uczniów.

Egzaminy a protest nauczycieli

Jak poinformowało Kuratorium Oświaty, mimo strajku, egzamin ósmoklasisty rozpoczął się w województwie pomorskim bez zakłóceń. We wszystkich szkołach podstawowych uczniowie klas ósmych przystąpili do egzaminu.

- Egzamin zdaje 81 osób. Mamy pięć komisji, gdyż mamy uczennicę, która realizuje indywidualny tok nauczania i pisze egzamin w domu i tam udała się jedna z komisji. W szkole uczniowie piszą egzamin na czterech salach - ogólnej oraz dostosowanych do potrzeb i orzeczeń uczniów. Udało nam się skompletować pełne składy komisji z nauczycieli zatrudnionych w szkołach. W komisjach są głównie wicedyrektorzy, katecheci oraz nauczyciele z innych szkół. Dzięki temu mogę być spokojny, że nie będzie podstaw, by zakwestionować ważność egzaminu. Zebranie składów było niełatwym zadaniem, gdyż szkół, w których odbywa się egzamin ósmoklasisty jest więcej niż tych z klasami gimnazjalnymi - informuje Dariusz Zelewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach.

- W naszej szkole szanujemy decyzję nauczycieli, którzy przystąpili do strajku. Nie było z mojej strony żadnych form namawiania do zawieszenia strajku. Szanuję decyzję, bo nauczyciele, którzy zdecydowali się przystąpić do strajku walczą też o ucznia, godność zawodu i naprawę, tego, co zepsuła reforma - zaznacza dyrektor Jedynki.

Od rozpoczęcia strajku minął już tydzień.

- Jesteśmy w trudnym momencie. Z tego, co się obserwuje nie widać jeszcze światełka na porozumienie. W naszej gminie protest nie słabnie. Szkoły, które przystąpiły do strajku, trwają w nim. Zapewniamy zajęcia opiekuńcze, ale mamy wielkie wsparcie rodziców. Trudno mi powiedzieć, jak się dalej to potoczy, ale nauczyciele są zdeterminowani, by dalej walczyć o przyszłość edukacji - dodaje Dariusz Zelewski.

Warto przypomnieć, że w piątek egzaminacyjny maraton zakończyli gimnazjaliści. Ich organizacja także była sporym wyzwaniem.

- Wszystkie trzy egzaminy odbyły się zgodnie z procedurami. Komisje, które były powołane zmieniały się do samego końca. Tak naprawdę jeszcze przed godziną ósmą w piątek trzeba było wymieniać członków komisji zaplanowanych wcześniej składów, mieliśmy jednak osoby rezerwowe ze szkół, które albo nie przystąpiły do strajku albo mniej nauczycieli tam strajkowało. Do komisji zaangażowaliśmy ponad 40 osób.

Wyniki egzaminów poznamy w czerwcu.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.