Najtańsze ubezpieczenie na życie - gdzie szukać?

poniedziałek, 15 kwietnia 2019 r., 13:25
fot. nadesłane

Miejsc do znalezienia ubezpieczenia życiowego jest wiele. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju polisy poszukujemy - dla siebie, dla dziecka, dla całej rodziny, do gromadzenia oszczędności, do inwestowania czy rozwiązania dożywotniego.

Chodzi o to, aby nie przepłacać za polisę i wybrać najtańsze ubezpieczenie na życie na www.rankingubezpieczennazycie.pl, dlatego analizujemy kilka przykładowych kanałów dystrybucji, wskazujemy wady i zalety każdego z nich i podpowiadamy, które ubezpieczenie będzie odpowiednie dla poszukującego oferty.

Internet, czyli nie ma jak porównanie

Ubezpieczenie przez internet to już nic nowego, ale warto umiejętnie podejść do takiego sposobu poszukiwania polis życiowych. Sieć daje nieograniczone możliwości, co zarazem jest jej słabą stroną, bo w morzu towarzystw i polis trudno podjąć decyzję, a co dopiero skrupulatnie wczytywać się w szczegóły produktu.

Jest jednak rozwiązanie, które ułatwi znalezienie polisy na życie online, czyli kalkulator ubezpieczeń na życie (www.rankingubezpieczennazycie.pl). Narzędzie polega na wypełnieniu krótkiego formularza, w którym określamy nasze potrzeby:

• ile osób ma być ubezpieczonych

• do jakich celów ma służyć ubezpieczenie

• jak wysoka ma być kwota odszkodowania

Na tej podstawie agenci 5 różnych towarzystw ubezpieczeniowych przygotują oferty i skontaktują się z nami - najpierw telefonicznie, a następnie osobiście w celu przedstawienia szczegółów i ewentualnego zawarcia umowy.

Tym samym, bez wychodzenia z domu, bo spotkanie możemy umówić w miejscu swojego zamieszkania, mamy okazję porównać podobne oferty i wybrać najkorzystniejszą z nich. Pod względem ceny, sumy ubezpieczenia czy liczby umów dodatkowych.

Porównywarka ubezpieczeń na życie jest rozwiązaniem dla osób, które szukają polis indywidualnych (dla siebie i bliskich), ochronnych, oszczędnościowych, inwestycyjnych, posagowych, terminowych i bezterminowych. Wystarczy odpowiednie informacje zaznaczyć w formularzu.

Firma, czyli polisa dla zatrudnionych

Ci, którzy nie chcą płacić za polisę więcej niż kilkadziesiąt złotych miesięcznie, powinni wybrać ubezpieczenie grupowe. Szkopuł w tym, że taka polisa jest dostępna tylko w miejscu zatrudnienia, a umowa trwa do momentu odejściu z firmy.

Tzw. "grupówka" oprócz niskiej ceny (najczęściej składka wynosi 30-50 zł) charakteryzuje się sztywnym zakresem ochrony i sztywnymi sumami ubezpieczenia. Możemy ewentualnie wybrać jeden ustalony wariant.

Tu też nie mamy możliwości porównania ofert, ponieważ dana firma współpracuje najczęściej tylko z jednym towarzystwem. Zaletą jest brak ankiety medycznej i niższa karencja, czyli czasowy brak odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Bank, czyli polisa do kredytu

Jeśli zaciągamy w banku kredyt hipoteczny lub gotówkowy, dostajemy ofertę ubezpieczenia do pożyczki. Argument banku jest kuszący - klient może w jednym miejscu załatwić wszystkie formalności i nie szukać ubezpieczenia na własną rękę, bo zrobi to za niego bank, który współpracuje z towarzystwem i oferuje jego produkty polisowe.

Tyle że oferta banku nie zawsze będzie tak dobra jak polisa konkurencji, dlatego warto sprawdzić w porównywarce (formularz również daje taką możliwość), jak wygląda ubezpieczenie spłaty kredytu w innych towarzystwach. Może się okazać, że zaoszczędzimy na składce nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Szkoła, czyli polisa NNW dla dziecka

Na początku roku szkolnego rodzice, którzy pojawią się na spotkaniu z wychowawcą klasy, otrzymują ofertę ubezpieczenia z ramienia placówki. Mechanizm przypomina ten z banku - po co szukać polisy na życie, skoro można za pomocą jednego podpisu załatwić wszystkie formalności i chronić dziecko.

Jak to wygląda w rzeczywistości? Faktycznie, polisa szkolna NNW jest bardzo tania i kosztuje średnio 30-50 zł rocznie (łącznie z wakacjami). Niska cena odzwierciedla niską jakość. Ubezpieczenie jest ograniczone do następstw nieszczęśliwych wypadków, a poza tym sumy ubezpieczenia oscylują w przedziale 10 000 zł - 50 000 zł. Od tej kwoty liczy się procent za złamanie ręki czy inny wypadek, więc odszkodowanie wynosi z reguły 100, 200, 400 zł.

Polisa NNW oferowana w szkole jest ubezpieczeniem grupowym (ze wszystkimi jego cechami), dlatego warto poszukać i porównywać oferty indywidualne, gdzie roczna składka jest niewiele wyższa - nadal poniżej 100 zł - za to zakres ochrony kilkukrotnie szerszy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.