Żurek wielkanocny - smakowita tradycja na Wielkanoc

wtorek, 16 kwietnia 2019 r., 15:17
fot. nadesłane

Jedną z potraw kojarzących się najmocniej z wielkanocnym obiadem, jest żurek wielkanocny. W wielu domach podaje się go jako jedno z dań uroczystego śniadania świątecznego. Jak przyrządzić tradycyjny wielkanocny żurek?

Żurek wielkanocny - jedna z najprostszych świątecznych potraw

Przygotowanie żurku wcale nie jest trudne! Poradzi sobie z tym nawet początkujący adept sztuki kulinarnej, zaskakując przy okazji rodzinę. Tuż przed Wielkanocą nie ma problemu z zakupem zakwasu ani dobrej jakości białej kiełbasy, które stanowią podstawę do przygotowania potrawy. Żurek wielkanocny jest bardzo łatwy do przyrządzenia, o czym zaraz się przekonacie!

Prosty przepis na wielkanocny żurek

Aby ugotować 6 porcji pysznej, świątecznej zupy, potrzebujemy:

• 0,5 kg białej kiełbasy
• 0,5 litra zakwasu na żurek
• porcja włoszczyzny z cebulą
• 2 ząbki czosnku
• kilka suszonych borowików lub podgrzybków,
• przyprawy: sól, pieprz czarny, ziele angielskie i liść laurowy.

Włoszczyznę wraz z grzybami i czosnkiem gotujemy w 1,5 litra wody do miękkości warzyw. Następnie dokładamy kiełbasę i gotujemy wszystko razem jeszcze około 15 minut. Odcedzamy wywar do czystego garnka i dolewamy żur w ilości wedle uznania. Jeśli lubimy wersję kwaśniejszą, wlewamy całą butelkę, jeśli nie - połowę. Dużo zależy też od rodzaju zakwasu, dlatego warto jest wlać na początek mniej i po zagotowaniu po prostu spróbować.

Podanie żurku wielkanocnego

Gotowy żurek podajemy z pokrojoną białą kiełbasą i ugotowanym na twardo jajkiem na talerzu doprawiamy majerankiem. Opcjonalnie można dodać śmietanę i odrobinę chrzanu, dzięki któremu żurek będzie nieco bardziej wyrazisty w smaku.

Zalety żurku wielkanocnego

Żurek jest smacznym i lekkim daniem, a do tego poprawia również trawienie i pobudza przemianę materii. Święta są okresem, kiedy zwykle sobie folgujemy za stołem, więc każda spośród potraw, która pobudza naturalne procesy trawienne jest cennym gościem na świątecznym stole. Prawdopodobnie przed wieloma laty był to jeden z powodów, dla których żurek wielkanocny stał się tradycyjną potrawą wiosennych, radosnych świąt Wielkiej Nocy.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.