Kaszubska Droga Krzyżowa w Żukowie

wtorek, 16 kwietnia 2019 r., 17:15
fot. nadesłane

Pierwszą stację rozważał Józef Belgrau, prezes żukowskiego ZKP. W modlitwach proszono Boga o zmiłowanie za grzechy, o łaskę cierpienia w milczeniu, o uwolnienie z nałogów i złych skłonności, o stateczność w myślach i słowach, o trwanie w dobrym, o życie wieczne i udział w Królestwie chwały. Każdą stację kończono Modlitwą Pańską i śpiewem "Któryś za nas cierpiał rany…".

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej wywodzi się z Jerozolimy, gdzie Via Dolorosa jest tym pierwotnym szlakiem prowadzącym na Golgotę, jaki przemierzył Jezus Chrystus niosąc krzyż. W średniowieczu nabożeństwo drogi krzyżowej rozpropagowali franciszkanie, oprowadzając początkowo pielgrzymów śladami Męki Pańskiej.

Szczególnym miejscem dla odprawiania tego nabożeństwa na świecie są kalwarie. Kaszuby słyną z dwóch takich centrów kultu: w Wejherowie i w Wielu. Ale i w innych ośrodkach religijnych Kaszubi spotykają się na corocznym rozważaniu Męki Pańskiej.

W XXI wieku pojawiła się nowa forma tego nabożeństwa. W 2009 roku z inicjatywy ks. Jacka Stryczka z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej przeszła pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa. Obecnie są już setki takich tras, także na Kaszubach, które przemierza ponad 100 tys. wiernych.

nadesłane

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.