W Łapinie Kartuskim zlikwidowano gigantyczną plantację marihuany

środa, 17 kwietnia 2019 r., 09:40
fot. internet/http://gdansk.pr.gov.pl

Około 2.700 krzewów konopi indyjskich, z których można by było uzyskać ponad 800 kilogramów marihuany wartej na czarnym rynku nawet 13 milionów złotych - ujawnili w minionym tygodniu na terenie powiatu kartuskiego funkcjonariusze CBŚP wraz z MOSG. W Łapinie Kartuskim w gminie Żukowo zlikwidowano nielegalną plantację.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi postępowanie dotyczące grupy przestępczej zajmującej się uprawą ziela konopi innych niż włókniste, czyli tzw. marihuany. Sprawę badali się policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z zarządu w Gdańsku zajmującego się zwalczaniem przestępczości narkotykowej we współpracy z funkcjonariuszami Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

W czwartek, 11 kwietnia w Łapinie Kartuskim (gm. Żukowo) funkcjonariusze zlikwidowali gigantyczną plantację, na której uprawiano konopie.

Jak informuje Prokuratura Regionalna w Gdańsku, na miejscu zabezpieczono prawie 2.700 krzewów konopi w różnych fazach wzrostu. Można z nich uzyskać nawet 800 kg marihuany o czarnorynkowej wartości 13 mln zł.

- Uprawy mieściły się w pięciu przystosowanych pomieszczeniach, gdzie znajdował się też specjalistyczny sprzęt, w tym: wentylatory, filtry, zasilacze prądowe, lampy, odżywki do roślin, pompy do nawadniania, osuszacz powietrza. Plantacja była zasilana 2 agregatami prądotwórczymi, umieszczonymi w specjalnie wytłumionym pomieszczeniu - informuje prok. Remigiusz Signerski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Jak podaje prokurator, na terenie plantacji znajdowało się też oddzielne pomieszczenie do suszenia konopi. Służby ujawniły tam m.in. urządzenie do oddzielania kwiatostanu od liści, wagę elektroniczną, zgrzewarkę i worki próżniowe, a także 2,5 kg marihuany.

Na plantacji zatrzymano 30-letniego mieszkańca województwa małopolskiego Radosława L. Mężczyzna w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku usłyszał zarzut uprawy konopi innych niż włókniste mogącej dostarczyć znaczną ilości ziela konopi.

Przestępstwo jest zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma wielowątkowy i rozwojowy charakter. Prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Oprac. MD-Z
Info: Prokuratura Regionalna w Gdańsku

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.