Kolejny etap budowy przedszkola w Mściszewicach ukończony. Teraz gmina czeka na dotację

czwartek, 18 kwietnia 2019 r., 08:52
fot. AL

Drugi etap rozbudowy i przebudowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mściszewicach został zakończony. Obiekt przyszłego przedszkola znajduje się obecnie w stanie surowym zamkniętym. Dokończenie tego etapu inwestycji było możliwe dzięki wygospodarowaniu z budżetu gminy niemal miliona złotych. Kontynuacja prac uzależniona jest od pozyskania przez samorząd dofinansowania.

Na rozbudowę szkoły w Mściszewicach tamtejsza społeczność czeka od lat. Choć zadanie to jest traktowane priorytetowo przez samorząd, to już od momentu przystąpienia do jego realizacji nieustannie pojawiają się problemy.

Przypomnijmy, że w 2017 roku samorząd pozyskał dotację na budowę przedszkola w wysokości 1,8 mln zł. Zabezpieczył także w budżecie wkład własny na ten cel. Zwlekano natomiast z ogłoszeniem przetargu. Gdy już się tego podjęto, okazało się, że stanął do niego jeden wykonawca. Zaoferował wykonanie zadania za kwotę o ponad 700 tysięcy złotych wyższą od tej zabezpieczonej na inwestycję.

Ze względu na zbyt wysoki koszt, wójt przetarg unieważnił. Gmina musiała zwrócić dotację. Postawione wcześniej mury, które kosztowały budżet gminy 315.000 zł przez wiele miesięcy stały i niszczały, co w konsekwencji mogło grozić też ich rozbiórką. Ostatecznie samorząd zdecydował się kontynuować budowę przedszkola z własnych środków.

W sierpniu 2018 roku ogłoszono przetarg na kontynuację prac. Na kilka dni przed otwarciem ofert jednak go unieważniono. Jak się bowiem okazało, w projekcie pojawił się istotny błąd. Jak tłumaczył wówczas wójt, projektant wpisał, że na istniejącym baraku jest strop betonowy, a faktycznie był drewniany. W związku z tym należało unieważnić przetarg, przeprojektować budynek i ponownie ogłosić przetarg. W październiku podpisano umowę z wykonawcą, którą została firma Usługi Ogólnobudowlane Andrzej Dzienisz z Borzestowskiej Huty. Tym samym doprowadzono obiekt do stanu surowego zamkniętego. Koszt tego etapu wyniósł 915.458,22 zł, a środki te w całości pochodziły z budżetu sulęczyńskiego samorządu.

Co dalej z budową przedszkola? Pod koniec stycznia wójt gminy Sulęczyno złożył wniosek do wojewody o dofinansowanie kontynuacji realizacji inwestycji z rezerwy ogólnej budżetu państwa.

- Taki wniosek po akceptacji pana wojewody trafia do kancelarii pana premiera naszego rządu, gdzie jest rozpatrywany. W związku z powyższym teraz czekamy na rozpatrzenie naszego wniosku. Wiem, że społeczeństwo sołectwa Mściszewice wraz z nauczycielami czeka na ukończenie tej inwestycji z bardzo dużym utęsknieniem i w chwili obecnej jest to sztandarowa inwestycja gminy - podkreśla wójt gminy Sulęczyno Bernard Grucza w najnowszym wydaniu gazetki gminnej.

Dodajmy, że samorząd ubiega się o 50 proc. dofinansowanie zadania tj. kwotę 1.531.000 zł.

Do tematu wrócimy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.