Kredyt na mieszkanie - co wchodzi w skład całkowitego kosztu?

czwartek, 18 kwietnia 2019 r., 09:02

Dla niektórych słowo "kredyt" brzmi jak ostateczność, inni wcale go nie potrzebują, najczęściej jednak "kredyt" kojarzy się ze wsparciem dla środków własnych w procesie zakupu domu lub mieszkania. Często jednak przyszli nabywcy nie do końca wiedzą, co wchodzi w skład kredytu i na jakie koszty muszą się przygotować, a kilkudziesięcioprocentowa nadwyżka w spłacie kredytu nieco ich zaskakuje.

 

Zdecydowaliśmy się zatem rozłożyć kredyt hipoteczny na czynniki pierwsze.

Z czego składa się kredyt na mieszkanie?

Kredyt nie opiewa jedynie na wnioskowaną kwotę, a jego zaciągnięcie łączy się z szeregiem obligatoryjnych opłat dodatkowych.

• Wielkość kredytu warunkuje jego oprocentowanie. W prosty sposób oprocentowanie wyjaśniają eksperci platformy obido.pl: to koszt jaki wpływa na comiesięczną ratę kredytową i koszt odsetek jakie zapłacimy do banku za cały okres kredytowania. Składa się ono z marży (jej wysokość uzależniona jest od aktualnej oferty banku) i WIBORU, czyli stawki referencyjnej (WIBOR3M 3-miesięczny lub WIBOR6M 6-miesięczny, są to najczęściej spotykane wartości). Suma obu wartości marży i WIBOR-u daje nam oprocentowanie kredytu hipotecznego.

• Do wysokości kredytu wlicza się także prowizja, którą w zależności od wybranego banku należy opłacić z góry lub w postaci powiększonych, comiesięcznych rat kredytu. Ta kwota zazwyczaj nie przekracza kilku tysięcy złotych.

• Kosztem związanym z kredytem jest szacunkowa wycena rynkowa nieruchomości, którą musi przeprowadzić bank w celu wyznaczenia LTV. Zazwyczaj ta opłata jest bezzwrotna, niemniej jednak w niektórych bankach bank jej nie pobiera, jeśli klient nie zdecyduje się na  wykorzystanie danej oferty.

• Dodatkowe koszty ubezpieczeń: wymagane zazwyczaj są zarówno ubezpieczenie na życie (które może być uzupełnione o powiększone ubezpieczenie na zdrowie, od chorób, a nawet od utraty pracy), jak i ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. Mogą być to ubezpieczenia bankowe lub pozabankowe, wykupione we współpracujących z bankami towarzystwach ubezpieczeń. Opłata za ubezpieczenie nie zawsze musi wiązać się z  może być także wliczone w raty kredytu, pozwalając kredytobiorcy na uniknięcie jednorazowej, wysokiej opłaty.

• Przy chęci wcześniejszej spłaty kredytu należy liczyć się z kosztami, które banki narzucają na nadpłaty: zazwyczaj jest to kilka procent od kwoty całkowitej spłaty lub wspomnianej nadpłaty. Jeżeli istnieje szansa na szybszą spłatę kredytu, warto znaleźć bank, który nie pobiera wyżej wspomnianej opłaty.

• Lwią częścią kredytu są oczywiście wpłacane transze, które mogą odpowiadać jedynie wartości kredytu powiększonej o oprocentowanie, lub zawierać w sobie skredytowane opłaty dodatkowe takie jak prowizja czy opłata za ubezpieczenie.
 
Jeśli szukasz mieszkania pod inwestycje lub sprawdź aktualne oferty na obido.pl.

Decyzja o wzięciu kredytu nie należy do łatwych i niesie za sobą wiele formalności, jednak po odpowiednim przygotowaniu dokumentów i finansów na taki wydatek, zarówno otrzymanie, jak i utrzymanie kredytu, nie powinno być problematyczne.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.