Seria włamań w gminie Sierakowice. Zachowaj czujność!

czwartek, 18 kwietnia 2019 r., 12:09

Tylko od początku roku na terenie gminy Sierakowice doszło aż do ośmiu włamań z kradzieżą lub prób włamania do domów oraz do trzech sklepów i firm. Porównywalna ilość tego typu zdarzeń miała miejsce też w sąsiedniej gminie Stężyca. Policja apeluje o zachowanie czujności. Jeśli zauważyłeś podejrzane osoby lub pojazdy w twojej okolicy, powiadom policję.

Domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Idealnego zabezpieczenia nie ma. W ostatnich miesiącach przekonali się o tym mieszkańcy gmin Sierakowice i Stężyca, gdzie doszło do serii włamań z kradzieżą bądź też prób włamania.

Jak podaje kartuska policja, w gminie Sierakowice od początku roku doszło do ośmiu włamań lub prób do domów mieszkalnych i trzech sklepów bądź firm, w sąsiedniej gminie Stężyca funkcjonariusze odnotowali łącznie 10 takich zgłoszeń, w tym osiem do domów mieszkalnych i dwa do firm. W gminie Sulęczyno zarejestrowano dwa przypadki włamań lub usiłowania włamania.

Stróże prawa przypominają, że złodzieje nie mają wolnego, a ich cele nie są przypadkowe.

- Włamywacze zazwyczaj nie okradają przypadkowych mieszkań. Ich działanie jest wcześniej zaplanowane. Przygotowują się i dzięki obserwacji wiedzą dużo na temat ilości osób w nich zamieszkujących, zasobów mieszkańców, sprzętów, ale również ewentualnych zabezpieczeniach, które trzeba pokonać żeby dostać się do mieszkanie. Najczęściej wykorzystują nieobecność domowników, dostają się do wnętrza mieszkań i zabierają z nich drobne rzeczy, takie które najłatwiej wynieść - zaznacza policja.

Dlatego też warto zwracać uwagę na podejrzane osoby pojawiające się w naszej okolicy, czy do tej pory nieznane nam pojazdy krążące nieopodal posesji, a wszystkie podejrzane sytuacje zgłaszać na Policję.

Co zrobić, aby nie stać się ofiarą złodziei? Oto kilka policyjnych rad:

- zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania

- załóż dobrej klasy zamki oraz drzwi, najlepiej z atestem antywłamaniowym. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego wykonaj solidne ogrodzenie, załóż oświetlenie na zewnątrz budynku

- zainstaluj alarm przeciwwłamaniowy

- zawsze po zmroku zaciągaj żaluzje lub zasłony, tak, aby wnętrze twojego mieszkania było niewidoczne na zewnątrz

- zanotuj lub sfotografuj marki i typy (numery identyfikacyjne) posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne

- zwracaj uwagę na przebywających na klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj, kogo szukają? Jeżeli masz wątpliwości zgłośmy to na policję

- współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkania, a podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami

- opuszczając na dłużej mieszkanie porozmawiaj z sąsiadem, poproś o nadzór nad swoim mieszkaniem

- Zaufanej osobie pozostaw klucze i poproś, aby od czasu do czasu zapaliła światło lub odsłoniła rolety. To pozwoli na zmylenie przeciwnika

- W takich przypadkach ważna jest przede wszystkim nasza czujność. Kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości, skontaktujmy się z najbliższą jednostką policji i poprośmy o pomoc - podsumowuje policja.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.