Udawał policjanta, chciał wyłudzić pieniądze

piątek, 19 kwietnia 2019 r., 20:50
fot. archiwum

Do dwóch mieszkanek pow. kartuskiego zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W rozmowie namawiał do przelania pieniędzy na wskazany przez niego rachunek bankowy. Właściwa reakcja pracownika banku pozwoliła uchronić jedną z kobiet przed utratą pieniędzy. Za tego typu oszustwo grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Po raz kolejny na terenie powiatu kartuskiego doszło do próby oszustwa metodą na policjanta. Jego ofiarami omal nie padły dwie mieszkanki powiatu kartuskiego. Jedna z nich wykonała przelewy w wysokości 100.000 złotych, nie straciła pieniędzy dzięki czujności pracownika banku.

W czwartek na Komendę Powiatową Policji w Kartuzach zgłosiły się dwie mieszkanki powiatu kartuskiego, które poinformowały o próbie wyłudzenia pieniędzy. Zadzwonił do nich mężczyzna, który podał się za policjanta z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Na początku rozmowy oświadczył, że mundurowi prowadzą działania zmierzające do zatrzymania nieuczciwych pracowników banku.

Kobiety, z którymi rozmawiał miały przelać pieniądze na wskazany numer rzekomo bezpiecznego rachunku bankowego, by zapobiec utracie pieniędzy. Jedna z nich wykonała dwa przelewy na kwotę 100 tysięcy złotych. Pieniędzy nie straciła, dzięki czujności pracownika banku, który podejrzewając oszustwo, zablokował wykonanie przelewów.

Po uzyskaniu informacji kartuscy policjanci niezwłocznie przystąpili do zabezpieczenia dowodów w sprawie oraz ustalenia danych właściciela rachunku bankowego wskazanego przez oszusta.

- Pamiętajmy, że sposób działania oszustów jest za każdym razem podobny. Dzwoniąc do nas podają się za członków rodziny lub przedstawiciela jakiegoś zawodu i wykorzystując wymyśloną historię proszą o przekazanie pieniędzy. Policjanci nigdy nie informują telefonicznie o prowadzonych czynnościach i tym samym nie proszą o przekazanie oszczędności nieznanej osobie - przestrzegają funkcjonariusze KPP w Kartuzach.

W przypadku otrzymania takiego połączenia, swoje podejrzenia najlepiej rozwiać dzwoniąc na numer 112.

Oprac. MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.