Zdrowe śniadanie - co jeść, by dobrze zacząć dzień?

wtorek, 23 kwietnia 2019 r., 09:12

Śniadanie to nasz pierwszy posiłek w ciągu dnia, a więc jest również tym najważniejszym. Nie można o nim zapominać, a tym bardziej go pomijać, ponieważ  może to mieć niekorzystne konsekwencje dla naszego zdrowia. Ten posiłek wpływa na wiele procesów w organizmie, dostarcza nam energii i dba o nasze samopoczucie. Liczy się więc nie tylko, to czy go zjemy, ale co takiego spożyjemy.

To jak wygląda nasze śniadanie będzie miało wpływ na resztę naszego dnia. Warto więc wiedzieć, jak zadbać ten wyjątkowy posiłek, by miał on dobry wpływ na zdrowie i był doskonałym początkiem dnia - https://thyrolin.pl/.

 
Śniadanie dwie godziny po przebudzeniu

Po obudzeniu nie od razu powinniśmy iść do kuchni na śniadanie. Przez pierwsze pół godziny organizm człowieka po przebudzeniu działa jeszcze na wolnych obrotach, a więc metabolizm nadal jest spowolniony. Warto więc zaczekać i dopiero po trzydziestu minutach udać się na pierwszy posiłek. Nie ma co jednak zwlekać. Jeżeli po przebudzeniu w ciągu dwóch godzin nie sięgniemy po posiłek, to zaczniemy czuć się senni, praca metabolizmu zostanie spowolniona, a zdolności poznawcze osłabią się. Pierwszy posiłek powinien odbyć się do dwóch godzin po przebudzeniu, by miał dobry wpływ na pracę organizmu.

Jako pierwsza woda

Na początek dnia najlepiej napić się szklanki wody. Dzięki temu poczujemy się orzeźwieni, a dodatkowo poprawi się praca metabolizmu. Przy stoliku nocnym możemy trzymać przygotowaną szklankę w wodą, by od razu po przebudzeniu móc ugasić pragnienie. Jeżeli masz na to ochotę możesz do wody dodać soku z cytryny, ponieważ jest on bogaty w cenne składniki odżywcze i wspomoże oczyszczanie organizmu. Zdaniem niektórych, woda z sokiem z cytryny może wspomagać odchudzane. Jest to możliwe, ponieważ sok z cytryny będzie przyśpieszał metabolizm, a dodatkowo ma działanie detoksykacyjne, dzięki czemu wspomoże wydalanie z organizmu produktów pochodzących z przemiany materii, które zanieczyszczają organizm i jego pracę.
Sięgnij po białko

Na śniadanie na talerzu nie może zabraknąć białka. Dobrym sposobem na jego uzupełnienie jest zjedzenie jajek, ponieważ są one bogate w cenne proteiny. Białka mają za zadanie dostarczyć do organizmu cenny materiał budulcowy, który ma wpływ na pracę układu mięśniowego i wszystkich tkanek. Dodatkowo zjedzenie białkowego posiłku przyczyni się do pobudzenia organizmu do spalania większej ilości tkanki tłuszczowej. Jest to więc sposób na utrzymanie prawidłowej wagi i schudnięcie. Białka są sycące, dzięki czemu po ich spożyciu nie będziemy mieli ochoty na sięganie po przekąski między posiłkami, a dodatkowo szybko poczujemy się nasyceni, więc przy pierwszym posiłku nie spożyjemy za dużej ilości kalorii.

Śniadanie bogate w błonnik

Śniadanie powinno składać się w dużej części z błonnika. Jest to składnik, który ma wpływ na zdrowie naszego układu trawiennego, a także dba o zdrowie serca. Błonnik oczyszcza tętnice ze złogów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zawałów, a także obniża się poziom złego cholesterolu we krwi. Ten składnik dociera do układu pokarmowego i tam pęcznieje, zbierając ze sobą toksyny i złogi, dzięki czemu jelita są oczyszczone i ich praca zdecydowanie się poprawia. Błonnik jest również bardzo sycący, więc jeżeli będzie on częścią naszego śniadania, to dzięki niemu szybko się najemy i będziemy czuli się nasyceni przez dłuższy czas.

Warzywa i owoce na talerzu

Każdy nasz posiłek w ciągu dnia powinien być zróżnicowany, a więc na talerzu powinny się pojawiać produkty z każdej grupy żywieniowej. Nie może więc zabraknąć warzyw i owoców, które są bogate w cenne składniki mineralne i witaminy. Warto jednak pamiętać, by porcja warzyw była większa niż owoców, ponieważ te drugie są bogate w naturalne cukry i spożywanie ich w za dużych ilościach może prowadzić do spowolnienia przemiany materii. Warzywa są również bogate w błonnik, więc ich spożywanie to połączenie zdrowego i pożytecznego w jednym.

Nie ograniczaj się

Wiele osób na śniadanie sięga po małe posiłki, które niestety nie są w stanie dostarczyć do organizmu wszystkich cennych składników odżywczych, a także jest za mało kaloryczne, byśmy mogli poczuć się nasyceni i najedzeni. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, tak więc nie możemy jeść go na szybko, aby tylko coś spożyć. To powinien być posiłek starannie przygotowany, który będzie sycący i dostarczy nam energii, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a także do wykonywania kolejnych bieżących zadań. Nie można więc myśleć, że zjedzenie jednej kanapki da nam energię do dziania na resztę dnia. Po takim posiłku szybko poczujemy się znowu głodni, pojawi się u nas zmęczenie i senność. I tak już będzie przez resztę dnia, ponieważ pierwszy posiłek ma największy wpływ na to, jak pracuje organizm w ciągu całego dnia. Lepiej zjeść nieco więcej kalorii, by nie czuć głodu od razu po wyjściu z domu i nie sięgać po przekąski, które są kaloryczne i niezdrowe. Większy posiłek na śniadanie szybko zostanie strawiony, ponieważ nasz metabolizm działa najszybciej właśnie na początku dnia.
 

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.