Dla bibliotekarzy każdy dzień jest świętem książki

wtorek, 23 kwietnia 2019 r., 12:17
fot. Longina Templin

Na półkach biblioteki znajduje się ponad 17 tysięcy woluminów. Korzysta z nich w tej chwili 633 aktywnych czytelników. Dla nich i przyjaciół biblioteki są organizowane różnorodne imprezy. Tylko w pierwszym kwartale tego roku wzięło w nich udział 1137osób. Czytelnictwo nie spada tam od lat. Takim dorobkiem cieszy się Biblioteka Publiczna Gminy Przodkowo, która dzisiaj organizuje happening z okazji Światowego Dnia Książki.

Co roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki, który ma już długą tradycję. Ustanowiono je w 1995 roku przez UNESCO. We wspólnym świętowaniu bierze udział przodkowska biblioteka.

Nieco inną funkcję niż kiedyś pełni czytelnia. To znak naszych czasów. Dawniej siedziało się cichutki i długo. Czytało się lektury lub robiło niezbędne notatki. Taka forma nie ma już racji bytu. Dzisiaj dużo osób korzysta z internetu. Na książki popularno - naukowe nie ma już zainteresowania. Przychodzą jedynie studenci. Uczniów szkół średnich i podstawowych biblioteka przyciąga lekcjami bibliotecznymi ze słownikami, ale ta grupa również chętniej korzysta z internetu.

Ale to nie znaczy, że czytelnia jest zbędna, wręcz przeciwnie. Zmieniło ona tylko swoją rolę. W przodkowskiej bibliotece ludzie przychodzą, aby posiedzieć i porozmawiać we wspólnym gronie. Do ich dyspozycji jest barek kawowo - herbaciany. Można wziąć gazetę, czasopismo, książkę, a w salce kinowej obejrzeć tam film. Czasami przychodzący czekają na autobus, uczniowie odrabiają lekcje. Żartując nieco, można powiedzieć, że to bardzo "kulturalna poczekalnia".

- Jeżeli chodzi o wypożyczalnię, to najwięcej mamy dorosłych czytelników. Cieszy fakt, że odwiedzają nas całe rodziny i do biblioteki zapisują się wszyscy jej członkowie. To dla nich kupujemy najwięcej pozycji. Czytelnicy przeczytawszy w mediach recenzję o książce, przychodzą po nią do biblioteki. Nie zawsze muszą to być lektury wysokiego lotu. Gusta czytelnicze są różne, a my musimy mieć książki dla każdego czytelnika. Najważniejsze, że chcą nas odwiedzać. W tej chwili największym wzięciem cieszy się na przykład "Tatuażystka z Auschwitz" Heather Morris - powiedziała Danuta Rzepka, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Przodkowo.

- Na bieżąco przeglądamy nowości, zawsze staramy się znać zapowiedzi, a także słuchać naszych czytelników, co pozwala dobrać księgozbiór tak, żeby wszyscy byli zadowoleni. Cieszy nas bardzo, że przychodzą do nas bardzo małe dzieci 3 i 4-letnie. Na nich czeka wypełniony zabawkami pokój dla najmłodszych - dodała.

Podczas tegorocznych ferii w bibliotece dzieci przychodziły z rodzicami, niektórzy z nich "przy okazji" zapisywali się do biblioteki. Wynika z tego, że oferowany program działa w każdą stronę. Korzystać z książek mogą nie tylko mieszkańcy przodkowskiej gminy. Wśród aktywnych czytelników są m. in. osoby z Łebna, Gdańska i żukowskiej gminy.

W czytelni dużo się dzieje. W poniedziałki są zajęcia plastyczne, we wtorki - teatralne, w czwartek - dziergane dla dorosłych i młodzieży oraz seanse filmowe. W bibliotece działa też Dyskusyjny Klub Książki. Bardzo dobrze układa się współpraca z przodkowskim przedszkolem.

Są realizowane spotkania cykliczne dla dorosłych, np. kolędnicze, karnawałowe. "Babskie gadanie" z okazji Dnia Kobiet i spotkania autorskie. Co roku odbywa się konkurs recytatorski Twórcy z naszych stron.

- Wszystko co się u nas dzieje, odbywa się wokół książki. Atmosfera spotkań jest ważna. Chcemy, aby biblioteka kojarzyła się wszystkim z miejscem, do którego warto przyjść. Potencjalny uczestnik może zostać naszym czytelnikiem. Robimy to po to, aby go do tego zachęcić i "zwabić". W imprezach w pierwszym kwartale tego roku wzięło udział 1137 uczestników. Czytelników aktywnych mamy 633, licząc od początku roku do połowy kwietnia br. W tym samym czasie ubiegłego roku było ich 598. Od lat czytelnictwo w naszej bibliotece nie spada, wręcz przeciwnie nieznacznie wzrasta - oznajmiła szefowa biblioteki.

Z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka organizuje happening. Wolontariusze wyjdą na ulice Przodkowa, zajrzą też do różnych instytucji, gdzie będą się dzielili książką. To z darów, które dostaje placówka. One staną się podarunkami dla przypadkowych przechodniów i... potencjalnych czytelników. W książkach będzie specjalna zakładka z zaproszeniem do odwiedzenia biblioteki.

- Gdy do nas ktoś przychodzi, nawet przypadkowo i postanawia się zapisać, bo podoba się mu nasz księgozbiór, to mamy się z czego cieszyć. Jeszcze większą radość sprawia nam, gdy jego śladem idzie cała rodzina i nie jest to jednorazowa wizyta. Wówczas możemy mówić o święcie. Każdy człowiek, który w dzisiejszych czasach chce czytać i sięga po książkę, sprawia, że my bibliotekarze mamy święto książki każdego dnia - spuentowała naszą rozmowę dyr. Danuta Rzepka.

Pieczę nad biblioteką sprawują panie - dyrektorka Danuta Rzepka i Eliana Oczk.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.