Silny wiatr na Kaszubach - strażacy interweniowali kilkanaście razy

wtorek, 23 kwietnia 2019 r., 12:43

Wtorek w powiecie kartuskim upływa bardzo wietrznie. Strażaków od godzin porannych wzywano kilkanaście razy do powalonych drzew i uszkodzonych dachów. W związku z prognozami wydano ostrzeżenia I stopnia.

Jak informuje Marek Szwaba, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach, do godz. 12.30 strażacy interweniowali łącznie 13 razy. Zgłoszenia dotyczyły głównie powalonych drzew i konarów. Dwukrotnie strażaków wzywano do uszkodzonych pokryć dachowych - w Sierakowicach i w Tuchlinie.

Zgodnie z prognozami przewiduje się wystąpienie silnego południowo-wschodniego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia. Zgodnie z jego treścią, przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

- Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej - czytamy w komunikacie z ostrzeżeniem.

IMGiW wydało ostrzeżenia łącznie dla 130 powiatów położonych na terenie woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Ostrzeżenie obowiązuje do wtorku do godz. 21.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.