Leśnicy apelują o ostrożność - coraz więcej pożarów lasów

środa, 24 kwietnia 2019 r., 12:17

Od początku kwietnia strażacy odnotowali łącznie 46 pożarów traw, nieużytków oraz poszycia leśnego. Aż 15 z nich dotyczyło terenów leśnych, zarówno w lasach państwowych, jak i prywatnych. W związku z panującą suszą i wysokim zagrożeniem pożarowym leśnicy i strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych.

W związku z długotrwałą suszą w lasach utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia pożarowego. Leśnicy z Nadleśnictwa Kartuzy proszą o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania na terenach leśnych. Do apelu o zachowanie szczególnej ostrożności dołączają się też strażacy.

- Od początku kwietnia interweniowaliśmy łącznie 46 razy w związku z pożarami traw, nieużytków oraz poszycia leśnego. Tylko w miniony wtorek do tego typu akcji wyjeżdżaliśmy 12 razy. Panuje susza, ostatnie dni są również dość wietrzne. W przypadku powstania pożaru wiatr prowadzi do szybszego rozprzestrzeniania się ognia, przez co trudniej go opanować, dlatego też apelujemy o wyjątkową ostrożność - zaznacza st. kpt. Marek Szwaba, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

- Pamiętajmy, że w lesie i w odległości 100 metrów od granicy lasu jest zakaz używania otwartego ognia, wyjątkiem są tylko miejsca wyznaczone przez leśników. Obecnie jednak mamy już trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Wstęp do wielu lasów jest wzbroniony - dodaje.

W ciągu ostatniego tygodnia na terenie Nadleśnictwa Kartuzy doszło do czterech pożarów lasu.

- Prawdopodobnie część z tych pożarów mogła być wynikiem podpalenia, dlatego prosimy również o zwrócenie uwagi na wszelkie niepokojące zachowania osób trzecich które mogą się przyczynić do powstania pożaru oraz o ich zgłaszanie do Nadleśnictwa Kartuzy pod numer tel. 58 685 29 30 lub na Policję pod numer 997 lub 112 - proszą leśnicy.

Nadleśnictwo Kartuzy apeluje, by w razie zauważenia pożaru niezwłoczne zawiadomić Państwową Straż Pożarną (tel. 998, 112).

Pamiętajmy, że jedynie szybkie dotarcie na miejsce służb ratunkowych może pozwolić na ugaszenie pożaru w zarodku.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.