Uczniowie z kartuskiego "Wzgórza" uczyli się zawodu w Irlandii

czwartek, 25 kwietnia 2019 r., 12:28
fot. nadesłane

Kolejna grupa młodzieży z kartuskiego "Wzgórza" miała okazję odbyć zagraniczne praktyki. Tym razem w sumie 16-osobowa grupa techników ekonomistów i organizacji reklamy poznawała tajniki swojego przyszłego zawodu w Irlandii.

"Wzgórze" to szkoła, która już od 10 lat może poszczycić się realizacją unijnych projektów, dzięki którym ucząca się tam młodzież ma szansę na odbycie stażu poza granicami naszego kraju. Przez ten czas szkoła zyskała sześć partnerskich krajów, zrealizowała dziesięć projektów, w ramach których praktyki zagraniczne odbyło 365 uczniów. Wartość tych projektów to ponad 800 tysięcy Euro.

I na tym nie koniec, bo w połowie kwietnia z zagranicznych praktyk powróciła kolejna grupa uczniów kartuskiego "Wzgórza". Tym razem w ramach projektu "Wszystko jest lekcją- staże ZSZiO w Kartuzach w Europie" 16 uczniów odbyło staż w Cork, w Irlandii.

- Uczniowie odbywali swój staż zawodowy przy współpracy z firmą pośredniczącą ETN Training Vision Ireland, która zorganizowała staże w firmach. Uczestnicy zakwaterowani byli u rodzin. W czasie wolnym od praktyk, zwiedzali Cork oraz Cobh- miejsce ostatniego przystanku w rejsie Tytanika oraz gdzie został storpedowany statek Lusitania. Zwiedzili także neogotycką katedrę Św Kolmana, którą budowano przez 47 lat - relacjonuje Magdalena Fryt, koordynatorka projektu.

Dodajmy, że uczestnikami tego projektu było dziesięcioro uczniów z trzeciej klasy Technikum Organizacji Reklamy: Julia Sierzputowska, Martyna Golnau, Kinga Sadowska, Julia Steinka, Paulina Blizniewska, Weronika Stencel, Alicja Butowska, Paulina Butowska, Artur Dampc i Rafał Dzionk oraz sześć uczennic z Technikum Ekonomicznego: Joanna Łaszewska, Dominka Lejkowska, Magda Ćwikałowska, Martyna Tusk, Paulina Jank i Zuzanna Czaja.

- Czy warto brać udział w takim projekcie? Odpowiedz jest oczywista. Gdy nadarzy się taka szansa, nie zastanawiaj się dwa razy! Próbuj swoich sił i bierz udział! Co dały nam te praktyki? Przede wszystkim mieliśmy okazję wykazać się samodzielnością oraz odpowiedzialnością, dodatkowo mieliśmy szanse przełamać swoje bariery językowe. Mieliśmy okazje nabyć wielu umiejętności dotyczących swoich zawodów oraz zapoznać się z tym jak działa rynek pracy za granicą. Był to dla nas na pewno sprawdzian naszych kompetencji oraz umiejętności praktycznych jak i językowych - podkreśla Paulina Butowska, jedna z uczestniczek projektu.

Przypomnijmy, że był to drugi staż zorganizowany dla uczniów ZSZiO w Kartuzach w ramach realizacji tego projektu. W listopadzie 2018, grupa 20 uczniów odbyła swój staż zagraniczny w Portsmouth, w Anglii, na takich samych zasadach.

W przyszłym roku szkolnym, na staże zagraniczne wyjadą kolejne grupy uczniów z obecnych drugich klas: z Technikum Handlowego do Francji, Technikum Informatycznego oraz Szkoły Branżowej do Anglii, z Technikum Organizacji Reklamy oraz z Technikum Ekonomicznego na Maltę.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.