Maturzyści otrzymają świadectwa. Strajk zawieszony. Co z wypłatami dla nauczycieli?

czwartek, 25 kwietnia 2019 r., 14:22

W Kartuskiem we wszystkich szkołach średnich odbyły się rady klasyfikacyjne, a co za tym idzie maturzyści będą mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości. Te też powinny odbyć się bez przeszkód, bo nauczyciele do września zawieszają strajk. Co jednak z wypłatami wynagrodzeń dla pedagogów, którzy przez ostatnie tygodnie domagali się podwyżek i walczyli o godność nauczyciela?

Matury się odbędą

Mimo trwającego jeszcze strajku, uczniowie ostatnich klas liceów i techników, będą mogli przystąpić do egzaminu dojrzałości.

- We wszystkich szkołach prowadzonych przez powiat kartuski odbyły się rady klasyfikacyjne i wszyscy uczniowie klas absolwenckich przeszli tę klasyfikację kończącą ich cykl kształcenia w danej szkole. Pomimo strajku, rady klasyfikacyjne się odbyły - zaznacza Jolanta Tersa, dyrektor Wydziału Oświaty i Edukacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Co z wynagrodzeniami dla nauczycieli?

Samorządy zdecydowały, że środki przekazane dyrektorom szkół na wynagrodzenia dla nauczycieli w całości pozostaną do ich dyspozycji. Nie oznacza to jednak tego, że strajkujący pedagodzy będą mogli liczyć na wypłatę pensji za czas pozostawania w sporze zbiorowym.

- W naszej ocenie, jak również dyrektorów szkół nie ma wątpliwości, że wynagrodzenie za czas strajku zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nie przysługuje. Nauczyciele zachowują wszystkie świadczenia z tytułu pracy, poza wynagrodzeniem. Obecnie trwa dyskusja nam tym, jak rozstrzygnąć tę kwestię. Organ prowadzący, a więc jednostka samorządu terytorialnego nie jest stroną w sporze. W budżetach szkół pozostają wszystkie środki przewidziane na wynagrodzenia w 2019 roku. Jak będzie wyglądała kwestia wypłaty wynagrodzeń dla nauczycieli, którzy pozostają w sporze, zależy od dyrektorów szkół - wyjaśnia Jolanta Tersa.

- Trwają rozmowy na temat interpretacji, którą otrzymaliśmy ze związków zawodowych, czy można płacić wynagrodzenia za czas strajku. Jedną z przesłanek jest bowiem podpisywanie porozumień przez pracodawcę i organizacje strajkowe na temat zakończenia strajku, wynagrodzenia w trakcie trwania strajku i po jego zakończeniu. Na ten moment nie mamy jednak pewności co do racjonalności prawnej żadnych z tych rozwiązań - dodaje.

Jak przyznaje z kolei dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach, nauczyciele mają możliwość wystąpienia do pracodawcy o rozłożenie zobowiązań na raty.

- Nauczyciele mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zobowiązań na kilka rat. Takie rozwiązanie jest rozważane. Zakładając, że nauczyciel uczestniczący w strajku, stracił 2.000 zł, przez kolejne cztery miesiące z pensji będzie mu pobierane po 500 zł. Takie rozwiązanie wydaje się na dziś najbardziej prawdopodobne i pewnie takie sytuacje będą miały miejsce - mówi Dariusz Zelewski, szef kartuskiej "Jedynki".

Strajk zawieszony

W czwartkowe popołudnie Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił decyzję o zawieszeniu strajku od soboty, 27 kwietnia.

- Informuję, że z dniem 27 kwietnia zostaje zawieszony strajk pracowników oświaty. Zostaje zawieszony do września. Rząd RP nie podpisał porozumienia ze ZNP i w związku z tym nie spełniono postulatów strajkujących. Do najważniejszych należały te, które dotyczyły uczniów i ich przyszłości - informuje Dariusz Zelewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach.

- Strajkujący pokazali jednak solidarność i odpowiedzialność, za co im dziękuję. Wierzę, że to dopiero początek walki o lepszą edukację. Dziękuję rodzicom, przyjaciołom szkoły, którzy wspierali nas w tych trudnych chwilach. Pragnę zapewnić, że pracownicy i rodzice mojej, naszej szkoły wychodzą z tej trudnej sytuacji zjednoczeni. Zjednoczeni w walce o lepszą edukację i przywrócenie godności pracy nauczyciela - dodaje.

Od poniedziałku, 29 kwietnia zajęcia będą odbywały się tak jak przed rozpoczęciem strajku.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.