Zdobądź darmowe sadzonki od Nadleśnictwa Kartuzy

piątek, 26 kwietnia 2019 r., 08:16

Kartuskie nadleśnictwo zaprasza do udziału w ogólnopolskiej akcji #Sadzimy. Z tej okazji leśnicy będą rozdawać darmowe sadzonki dębu i świerka. Otrzyma je każdy, kto odwiedzi siedzibę nadleśnictwa w piątek, 26 kwietnia do godz. 18.

26 kwietnia w nadleśnictwach w całej Polsce rozdawane będą darmowe sadzonki. Chętni będą mogli samodzielnie posadzić drzewko w ramach ogólnopolskiej akcji #Sadzimy.

Leśnicy z Nadleśnictwa Kartuzy zapraszają wszystkich chętnych po osobisty odbiór sadzonek dęba i świerka do swojej siedziby przy ul. Nadleśniczego Sobiesława Mościckiego 4.

- Zapewniamy po dwa drzewka dla każdego chętnego, który odwiedzi nasze nadleśnictwo. Przewidujemy zakończenie akcji o godzinie 18.00. Pamiętajmy, żeby zapewnić odpowiednie miejsce i warunki dla nowych lokatorów swoich ogrodów - zaznaczają leśnicy z Nadleśnictwa Kartuzy.

Odbiór sadzonek będzie możliwy w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw w całej Polsce 26 kwietnia od godz. 9.00.

- Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas - podkreślają leśnicy.

Warto zaznaczyć, że w Polsce leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew.

- Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo - informuje Nadleśnictwo Kartuzy.

Tego samego dnia, 26 kwietnia, uroczystej inauguracji akcji #sadziMY dokona Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damą weźmie udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu.

Przypomnijmy, że "Huragan 100-lecia" był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90 proc. całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4000 pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Dziś przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.

Oprac. MD-Z
Info: Nadleśnictwo Kartuzy

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.