Kierowcy z województwa pomorskiego zapłacili za OC 788 zł - Mubi podpowiada, jak przygotować się do sezonu letniego i nie przepłacać za ubezpieczenie

poniedziałek, 29 kwietnia 2019 r., 11:00
fot. nadesłane

Jak podaje portal prnews.pl, na początku 2019 za ubezpieczenie OC najwięcej zapłacili kierowcy z województwa pomorskiego - średnio aż 788 zł. Lato zbliża się wielkimi krokami, warto więc odpowiednio przygotować na nie swój pojazd (zwłaszcza jeśli czeka Cię w dłuższa podróż), a także rozejrzeć się za dobrym i atrakcyjnym cenowo ubezpieczeniem. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Wielkie sprzątanie

Zimą, a także wiosną, aura zazwyczaj nie rozpieszcza. Co za tym idzie, do wnętrza Twojego auta dostaje się więcej błota, piasku i innego rodzaju zanieczyszczeń, które po zaschnięciu tworzą niekoniecznie miłą dla oka warstwę. Podobnie rzecz ma się z zewnętrznymi częściami pojazdu - błotniki, zderzaki, reflektory, karoseria - wszystkie one wymagają dokładnego umycia. Tak, byś sezon letni rozpoczął z autem czystym zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Oczywiście część prac wykonać możesz sam, zaopatrując się chociażby w samochodowy odkurzacz i odpowiednie kosmetyki do auta, jednak najlepiej zrobi to wyspecjalizowana w takich zabiegach firma.

Przyjemny chłód

Lato oznacza zwykle upały. I o ile w domu zawsze możesz ochłodzić się pod prysznicem, a w biurze masz być może klimatyzację (a na pewno dobry wentylator), pamiętaj, że otwarcie szyb w samochodzie niewiele da, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje wokół czterdziestu stopni. Dlatego przed sezonem letnim warto sprawdzić, czy układ wentylacji i klimatyzacja w pojeździe funkcjonują prawidłowo, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki temu nawet bardzo długą podróż odbędziesz w komfortowych warunkach, co nie pozostanie bez wpływu na samo bezpieczeństwo jazdy.

Poziom oleju silnikowego, płyn hamulcowy, opony letnie, przegląd

Po okresie zimowym sprawdź poziom oleju silnikowego i skontroluj stan płynu hamulcowego - być może konieczna będzie ich wymiana. Pamiętaj również o zmianie opon na letnie oraz o obowiązkowym, corocznym przeglądzie technicznym auta - być może w Twoim przypadku ważność tego badania upływa akurat przed sezonem letnim.

Ubezpieczenia komunikacyjne

Nawet najlepiej przygotowane na sezon letni auto może niestety ulec awarii. A ponieważ sytuacji na drodze nigdy nie da się do końca przewidzieć, musisz przygotować się również na możliwość kolizji czy wypadku. Tu z pomocą przychodzą Ci towarzystwa ubezpieczeniowe, w których wykupisz odpowiednią dla siebie polisę.

Oczywiście OC musisz posiadać - jest to ubezpieczenie obowiązkowe. AC z kolei jest polisą dobrowolną, jednak warto się nad nią zastanowić. Wiele osób rezygnuje z niej ze względu na wysoką cenę, tymczasem AC to ubezpieczenie niezwykle elastyczne, Ty zaś nie musisz decydować się od razu na opcję all risks (od wszystkich ryzyk). Przeciwnie, możesz zdecydować, przed jakimi zdarzeniami polisa ta będzie Cię chronić, a jeśli będzie ich niewiele, również jej cena nie będzie wygórowana. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje chociażby Mini AC lub tańsze AC standardowe, jeśli tylko zdecydujesz się wykupić je w pakiecie razem z OC. Możesz także zapłacić mniej niż 10 zł miesięcznie za autocasco od kradzieży.

Kalkulatory ubezpieczeń na stronach towarzystw ubezpieczeniowych

Przy zakupie OC lub AC możesz skorzystać z kalkulatorów ubezpieczeń. Narzędzie takie znajdziesz na stronach większości towarzystw ubezpieczeniowych. Pamiętaj, że zakres OC zawsze jest taki sam, zatem przy jego zakupie powinieneś kierować się przede wszystkim ceną. Z kolei przy AC najważniejszy jest wspomniany już zakres polisy, ale nie oznacza to wcale, że jej polisy nie ma znaczenia. Nierzadko zdarza się tak, że w innym TU kupisz AC w tej samej cenie lub nawet taniej, a jego zakres będzie większy. Co to oznacza? Że warto dobrze przyjrzeć się rynkowym ofertom.

Korzystając z kalkulatorów ubezpieczeń na stronach towarzystw ubezpieczeniowych możesz oczywiście sprawdzić, co proponuje każde z nich, jednak zajmie Ci to bardzo dużo czasu. Szczególnie, jeśli zechcesz porównać kilkanaście czy kilkadziesiąt ofert. Na każdej kolejnej witrynie każdego kolejnego TU formularz wypełniasz od nowa, a ponieważ trwa to około kwadransa, nietrudno wyobrazić sobie, ile czasu będziesz musiał na czynność tę przeznaczyć. Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Na szczęście tak - porównywarka OC AC mubi.pl

Porównywarka Mubi

Narzędzie na stronie mubi.pl to również kalkulator ubezpieczeniowy (https://kalkulator-oc-ac.mubi.pl/), jednakże w formie porównywarki. Co to oznacza? Oznacza to, że tu również wypełniasz formularz, w którym podajesz dane dotyczące Twojego auta, oraz siebie jako jego właściciela, jednak po wszystkim otrzymujesz ofertę polisy OC lub AC nie z jednego, ale z kilku-kilkunastu różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Możesz je ze sobą porównać i wybrać tę najbardziej atrakcyjną. Nabywając polisę w sieci, liczyć możesz ponadto na dużo niższe ceny. Co więcej, korzystając z Mubi, jako pierwszy dowiesz się również o ofertach specjalnych i promocjach. Dzieje się tak dlatego, że porównywarka na bieżąco zaciąga informacje od współpracujących z nią towarzystw ubezpieczeniowych. Co za tym idzie, oferty, które otrzymujesz, są zawsze aktualne.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.