Za nami otwarcie sezonu żeglarskiego 2019

wtorek, 30 kwietnia 2019 r., 08:58
fot. nadesłane

W sobotę w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze oficjalnie otwarto pomorski sezon żeglarski 2019. Ponad 40 jachtów wystartowało w dwudniowych regatach po jeziorze Brodno Wielkie.

Na uroczystość inauguracyjne sezonu żeglarskiego 2019 przybyło wielu znamienitych gości ze środowiska: naukowego, samorządowego, żeglarskiego a także zaprzyjaźnionych klubów i miłośników żeglarstwa.

Tradycją otwarcia sezonu jest seminarium naukowe poświęcone bezpieczeństwu i zdrowiu, które poprowadził dr. Dariusz Skalski z Katedry Sportów Wodnych AWFiS w Gdańsku. W trakcie konferencji prasowej Filip Lipski przedstawił kalendarz V Żeglarskiego Pucharu Kaszub.

ŻPK to cykl sześciu dwudniowych regat odbywających się na terenie pięciu gmin: Kartuz, Chmielna, Kościerzyny, Stężycy i Kosakowa. Jego głównym założeniem jest aktywizacja lokalnych środowisk na rzecz tworzenia warunków do szkolenia i współzawodnictwa dzieci w klasie Optimist na różnych poziomach wyszkolenia żeglarskiego. Juniorzy będą mieli możliwość rywalizacji w klasie Cadet. Bardziej doświadczeni pasjonaci żeglarstwa - młodzież i dorośli będą mogli z kolei sprawdzić się w klasach Omega Standard oraz Open.

Terminy poszczególnych zawodów:

08-09 czerwca - Mechelinki - Puchar Mechelinek
13-14 lipca - Chmielno - Regaty o Puchar Jezior Chmieleńskich
10-11 sierpnia - Wdzydze - Puchar Wójta Gminy Kościerzyna
24-25 sierpnia - Stężyca - Regaty o Puchar Jeziora Raduńskiego Górnego
21-22 września - CSWiPR Złota Góra - XI Mistrzostwa Kartuz
28 września - Kartuskie Centrum Kultury Kartuzy - Mała Gala Żeglarska, Podsumowanie V ŻPK

W trakcie drugiego dnia regat otwarcia kartuskiego sezonu żeglarskiego 2019 nagrodzono zwycięzców w kategoriach: Optimist, Cadet, Open Bic i Omega. Kapitan Waldemar Mieczkowski wraz z uczestnikiem załogi "Zawiszy Czarnej" Tadeuszem Marszałkowskim opowiedzieli o akcji ratunkowej z 1984 roku, kiedy na morzu w ciągu dwóch minut, przewrócił się i zatonął trójmasztowiec "Marques". Załoga "Zawiszy Czarnego" uratowała wtedy dziewięć osób załogi, a dwudziestu żeglarzy straciło życie. Tadeusz Marszałkowski przekazał historyczne wiosło tratwy ratunkowej z wpisem uczestników katastrofy.

Wyniki regat:

Klasa Optimist 18 jachtów:

1 miejsce - Patryk Ulaczyk - UKŻ Lamelka Kartuzy
2 miejsce - Tymoteusz Kniter - UKŻ Lamelka Kartuzy
3 miejsce - Igor Foltyn - UKŻ Lamelka Kartuzy

Klasa Cadet - 6 jachtów:

1 miejsce - Paweł Kajeta i Tymoteusz Roszkowki - UKŻ Lamelka Kartuzy
2 miejsce - Agnieszka Kąkol i Wiktoria Krauza - UKŻ Lamelka Kartuzy
3 miejsce - Oskar Plichta i Filip Nowak - UKŻ Lamelka Kartuzy

Klasa Open Bic - 9 jachtów:

1 miejsce - Zuzanna Rodzeń MKZ Arka Gdynia
2 miejsce - Maria Suchocka MKZ Arka Gdynia
3 miejsce Natasza Tarnawska MKZ Arka Gdynia

Klasa Omega I Vaurien - 7 jachtów:

1 miejsce - Dariusz Prabucki, Mariusz Woźniakowski, Dariusz Karaś MMM Lębork
2 miejsce Tadeusz Marszałkowski, Ryszard Wejer, Wojciech Adamczyk - Kartuzy
3 miejsce Jacek Karolczak, Piotr Ulaczyk, Bartłomiej Szlija, Agnieszka Wasilewska - UKŻ Lamelka Kartuzy

SG
info. Hanna Kajeta

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.