Zaplanuj czas na Majówkę - sprawdź, co będzie się działo!

wtorek, 30 kwietnia 2019 r., 11:23
fot. MD-Z

Na sportowo, na wesoło, patriotycznie - tak spędzić można Majówkę w powiecie kartuskim. Przez najbliższych pięć dni sporo się będzie działo. Tym, którzy jeszcze nie sprecyzowali swoich planów, podpowiadamy, gdzie można się wybrać w tym czasie.

Środa, 1 maja

Puchar Polski MTB XC

W środę w Żukowie podziwiać można będzie najbardziej widowiskową odmianę kolarstwa górskiego - MTB XC. W tym roku MTB XC startuje z Pucharem Polski. Prócz zawodników z licencją, swoich sił próbować będą mogli również amatorzy i dzieci. Wyścig odbędzie się na specjalnie przygotowanej, krótkiej i efektownej pętli z przeszkodami. Na trasie między innymi: wymagające podjazdy, szybkie zjazdy, techniczne singletracki, pierwszy w Polsce Północnej rockgarden, hopki, rock'n'roll i wiele innych! Start w kategorii Amator zaplanowano na godz. 9, o godz. 12.20 wystartuje Elita Kobieta, a o godz. 14 Elita Mężczyzn. Na godz. 15.30 zaplanowano start kategorii Amator Open Elita i zawody dla dzieci.

Obchody rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej

W środę o godz. 12 w Sierakowicach odbędą się obchody 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Organizatorzy zapraszają na wspólne śpiewanie "Ody do radości" na plac przy Drewnianym Zabytkowym Kościele. Nie zabraknie niespodzianek dla najmłodszych. Śpiewającym akompaniować będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice. Tego dnia zaprezentują się też najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w im. Józefa Piłsudskiego, którzy zatańczą z europejską flagą, a także ich starsi koledzy- Odyseusze, którzy niebawem będą reprezentować Polskę na Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych.

Wiśta Wio! Mistrzostwa w powożeniu bryczkami

Gmina Somonino, jak co roku, zaprasza 1 maja na pole Stolemek do Ostrzyc. O godz. 13 rozpoczną się tam widowiskowe zmagania kuczerów, czyli kolejna edycja imprezy "Wiśta wio". W programie przewidziano konkursy powożenia bryczkami, konkursy sprawnościowe dla woźniców, próby dla odważnych oraz konkursy dla dzieci.

Czwartek, 2 maja

Święto Kwiatów i Krzewów

W czwartek, 2 maja w Sierakowicach, odbędzie się Święto Kwiatów i Krzewów. Na terenie targowiska od godz. 8 czekać będą wystawcy prezentując szeroki wybór krzewów, kwiatów, drzewek ozdobnych i owocowych. Nie zabraknie również nasion oraz cebulek kwiatowych. 

Kaszubskie kabarety

W czwartkowy wieczór o godz. 19 na parkingu w Ostrzycach odbędzie się trzynasta edycja Kaszubskiej Biesiady Kabaretowej - Belny Wic. Kaszubski humor w najlepszym wydaniu, adresowany dla publiczności dorosłej, zaprezentują kabarety Kuńda, Purtce, Manijoce oraz Roman Hinc - Kaszubski Stand - up. Biesiadę poprowadzą Agnieszka Łukasik i Piotr Szyca. Wstęp wolny.

Piątek, 3 maja

Gminno-powiatowe obchody Święta Konstytucji w Kartuzach

Uroczystości z okazji Święta Konstytucji rozpoczną się w Kartuzach uroczystą mszą św. o godz. 9.45 w kościele św. Kazimierza. Po niej poczty sztandarowe przemaszerują pod figurę Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Tam złożone zostaną kwiaty. O godz. 11.30 uczestnicy obchodów spotkają się na Rynku, gdzie wystąpi orkiestra dęta OSP w Kartuzach. Tradycyjnie happening na Rynku przygotuje Centrum Inicjatyw Edukacyjnych z młodzieżą. W tym roku odbędzie się on pod hasłem "Podzielmy się konstytucją". Na wszystkich czekać będzie także grochówka.

Obchody w Żukowie

Gminne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się również w Żukowie. Rozpoczną się od mszy św. w intencji Ojczyzny o godz. 11.30 w żukowskiej kolegiacie. Po niej uczestnicy przemaszerują do kościoła Św. Jana Chrzciciela. Tam zebrani wysłuchają słowa ks. Krzysztofa Sagana i przemówienia burmistrza Wojciecha Kankowskiego. Następnie zostaną złożone kwiaty. Na zakończenie z mini-koncertem wystąpi Gminna Orkiestra Dęta Gminy Żukowo.

Rocznica uchwalenia Konstytucji w Sierakowicach

Wójt Gminy Sierakowice oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach zapraszają na uroczystości związane z 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 przy pomniku Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Tam złożone zostaną kwiaty, zebrani wysłuchają przemówienia wójta i pomodlą się. Następnie wszyscy przemaszerują do Ołtarza Papieskiego. Tam uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach wykonają taniec z flagami, a następnie odprawiona zostanie msza św. z kaszubską liturgią słowa, koncelebrowana przez ks. Daniela Knapińskiego.

Święto Konstytucji w Stężycy

Jak co roku, na uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaprasza gmina Stężyca. Obchody rozpoczną się o godz. 11 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny. O godz. poczty sztandarowe i delegacje przemaszerują pod figurkę Matki Bożej w Stężycy.

Sobota, 4 maja

Dzień Strażaka w Kartuzach

Tradycyjnie w dzień patrona strażaków św. Floriana w Kartuzach odprawiona zostanie msza św. w intencji braci strażackiej. Druhowie na czele z orkiestrą wymaszerują spod komendy PSP o godz. 8.15. Na godz. 8.30 zaplanowano mszę św., którą celebrować będzie ks. dr Ryszard Różycki, kapelan strażaków. Po mszy odbędzie się akademia pod komendą. W jej trakcie będzie okazja do złożenia życzeń i wręczenia odznaczeń dla strażaków z gminy Kartuzy. Organizatorami uroczystości są zarząd gminny OSP w Kartuzach i burmistrz Kartuz. O godz. 18 w wielu jednostkach, kościołach parafialnych odprawione zostaną msze w intencji strażaków, a po nich odbędą się uroczystości w strażnicach.

Obchody Dnia Strażaka w Sulęczynie

Zarząd OSP Sulęczyno w sobotę 4 maja zaprasza wszystkich strażaków wraz z najbliższą rodziną na obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 18 mszą św. w intencji strażaków i ich rodzin w kościele pw. św Trójcy w Sulęczynie. Po uroczystościach kościelnych w strażnicy OSP Sulęczyno na uczestników czekać będzie drobny poczęstunek.

Wernisaż wystawy Małgorzaty Kręckiej-Rozenkranz "Obszar Biały"

Galeria Refektarz w Kartuzach zaprasza na wernisaż wystawy Małgorzaty Kręckiej-Rozenkranz pn. "Obszar Biały". Instalacje i rysunki artystki będzie można podziwiać 4 maja o godzinie 19.

Niedziela, 5 maja

Europa Strong Man Cup w Kartuzach

W niedzielę o godz. 14.30 na Rynku w Kartuzach podziwiać można będzie w akcji najsilniejszych ludzi w Europie. Odbędą się tam zawody Europa Strongman Cup. Polskę, Pomorze i Kaszuby jednocześnie będzie reprezentował organizator tej imprezy, Maciej Hirsz. Zawody sędziować będzie Arkadiusz Makurat, Sławomir Orzeł, Sebastian Miłosz. Prowadzącym będzie Piotr Woltman. W zawodach udział weźmie siedmiu zawodników z siedmiu krajów Europy: Vidas Blekaitis, Alex Moonen, Vidas Blekaitis, Ivan Hrogorovskiij, Reinhard Maier, Michael Downey, Konstantin Ilin.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.